poniedziałek, 18 kwietnia 2016

GDAŃSK: tunel drogowy pod Martwą Wisłą gotowy - otwarcie jeszcze w kwietniu

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jeszcze przed 1 maja do ruchu oddany zostanie prawie 1,5–kilometrowy tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Inwestycję stanowią dwa osobne tunele dla samochodów, zbudowane za blisko 900 mln zł. W najgłębszym miejscu przechodzą na 35 metrach pod powierzchnią gruntu. Nowe rozwiązanie ułatwi miastu odetchnąć od ruchu samochodowego, połykając część ruchu tranzytowego, ponadto ułatwiając znacznie wyjazd w stronę drogi krajowej numer 7 na Warszawę.

Już w sobotę, 23 kwietnia, odbędzie się dzień otwarty dla zwiedzających tunel, a mimo to konkretnej daty uruchomienia jeszcze nie ma. Jednak należy się spodziewać, że nastąpi to w przeciągu kilku dni. Ku rozczarowaniu rowerzystów, zarówno oni jak i piesi nie będą mieli do tunelu wstępu. Jednak miasto zamierza uruchomić specjalną linię autobusową 258, która połączy oba brzegi Martwej Wisły. Autobusy miałyby kursować co 30 minut. Dodatkowo jest też plan wydłużenia linii 158 aż do pętli Stogi Pasanil i rozszerzenia jej kursowania na cały tydzień. Dzięki temu autobusy kursowałyby przez tunel co około kwadrans.

Mieszkańcy chcieliby, żeby autobus przez tunel był darmowy, zwłaszcza w obliczu jednoczesnej likwidacji promu w rejonie Twierdzy Wisłoujście. Jednak nie ma na to szans. Koszty uruchomienia całorocznego autobusu, kursującego codziennie, będą powiem około dwukrotnie wyższe niż uruchomienie promu, kursującego tylko sezonowo. Na szczęście w Gdańsku przewóz rowerów w autobusach niskopodłogowych jest bezpłatny. Wystarczy mieć tylko bilet na siebie. A trasę przez tunel obsłużą właśnie nowe, niskopodłogowe pojazdy. Jeżeli połączenie spotka się z zainteresowaniem, miasto nie wyklucza dołożenia kursów.

fot. TVN24

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane