środa, 27 kwietnia 2016

JAWORZNO: duże plany PKM na zakup autobusów elektrycznych

Źródło Energii – takim określeniem reklamuje się Jaworzno. I jest w tym chyba sporo prawdy, skoro to właśnie Jaworzno nie dość, zamierzało budować tramwaje, to jeszcze planuje wielkie zakupy autobusów elektrycznych. Tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej ogłosi już niedługo dwa przetargi na zakup łącznie 22 elektrobusów. To największe po Krakowie zamówienie na tego typu pojazdy w Polsce.

Zamówienia będą dwa. W ramach pierwszego PKM chce pozyskać 16 autobusów elektrycznych. To postępowanie podzielono na trzy zadania z możliwością składania ofert częściowych:
  • zadanie 1 – obejmuje dostawę 3 sztuk autobusów z napędem elektrycznym długości całkowitej zawierającej się w przedziale od 11,8 metra do 12,15 metra,
  • zadanie 2 – obejmuje dostawę 4 sztuk autobusów z napędem elektrycznym, o długości całkowitej zawierającej się w przedziale od 8 metrów do 10 metrów,
  • zadanie 3 – obejmuje sukcesywne dostawy 9 sztuk autobusów z napędem elektrycznym o długości całkowitej zawierającej się w przedziale od 17,5 metra do 18,75 metra (przegubowe).
W ramach drugiego postępowania spółka chce nabyć kolejne 6 autobusów elektrycznych. Tutaj jednak na razie nie wiadomo, jakie pojazdy będzie chciał zamówić miejski przewoźnik. W obu przypadkach jednak oferty będą oceniane w identyczny sposób: maksymalnie 85% punktów za cenę oraz do 15% punktów za ocenę techniczną.

Dzięki udanym testom i programowi pilotażowemu, dzięki któremu w ubiegłym roku na ulice Jaworzna trafił pierwszy elektrobus, a na Osiedlu Stałym powstała pierwsza w Polsce stacja szybkiego ładowania przez pantograf, można mówić w mieście o sukcesie eko-transportu. PKM zakłada, że elektryczna inwestycja zostanie dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 -2020” w ramach Działania 4.5, Poddziałanie 4.5.1 – Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie. Spółka złożyła już wniosek aplikacyjny, ale z uwagi, że ten projekt jest dopiero na etapie oceny, zamawiający zastrzega sobie prawo do umownego prawa odstąpienia od umowy, w przypadku niezakwalifikowania projektu do otrzymania dofinansowania lub wpisania na listę rezerwową. Z tej opcji PKM Jaworzno może skorzystać w terminie do 30 listopada.

fot. PKM Jaworzno

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane