sobota, 23 kwietnia 2016

KATOWICE: przetarg na nowy tabor dla Kolei Śląskich

Od 13 do nawet 20 nowoczesnych pojazdów wzbogaci flotę Kolei Śląskich w najbliższych 30 miesiącach. Będą to jednostki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażone w szereg udogodnień m.in. przewijaki dla niemowląt, przyciemniane szyby, uchwyty na rowery, system nowoczesnej informacji pasażerskiej, chowane stoliki oraz specjalną powłoką antygraffiti i rozwiązania wandalodporne. Pierwsze pociągi wyjadą na śląskie tory już w 2017 roku.

Wspólny przetarg Kolei Śląskich oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego został ogłoszony 17 kwietnia. Zamawiający oczekują dostarczenia dwóch jednostek 3-członowych, jednej 2-członowej oraz dziesięciu 4-członowych z opcją dokupienia nawet kolejnych siedmiu.

Zapisy specyfikacji istotnych warunków zamówienia konsultowano nie tylko z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, ale także z pasażerami i miłośnikami kolei. Początkowo spółka zapowiadała pozyskanie 17 pojazdów. W obecnym kształcie przetarg w pierwszej kolejności dotyczy 13 jednostek, ale docelowo może ich być nawet 20. Ogłoszona formuła zapewnia Kolejom Śląskim bezpieczeństwo i stabilność ekonomiczną. Ostateczna liczba jednostek będzie zależała od możliwości finansowych i uzyskanych cen.

Przygotowania do ogłoszenia przetargu rozpoczęto już w 2014 roku. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty będą brane dwa kryteria – cena (92% wartości oceny) oraz okres gwarancji (8% wartości oceny). Nowe pojazdy będą docelowo służyły przez 25-30 lat, dlatego wiele szczegółów wymagało precyzyjnego opracowania. Dużo czasu pochłonęła także dość niecodzienna formuła przetargu prowadzonego wspólnie przez jednostkę samorządu terytorialnego i spółkę prawa handlowego. Aby uniknąć ewentualnych protestów i wydłużania procedury przetargowej, chciano wszystko bardzo dokładnie sprawdzić i zebrać szereg opinii prawnych. 

Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z przyjętym planem, nowe pierwsze pociągi wyjadą na śląskie tory już w 2017 roku, a realizacja całego zamówienia zakończy się w lipcu 2018 roku. Niewykluczone, że znaczna część środków na zakup 10 pojazdów będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. Ponadto część pojazdów finansowana ma być w oparciu o kolejną transzę obligacji.

fot.: www.slaskie.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane