piątek, 8 kwietnia 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 23: linia kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała Główna (Polska)

Linia kolejowa 117 uruchomiona została w roku 1888, dokładnie 1 czerwca. Od razu była linią jednotorową z mijankami, i ten stan rzeczy nie uległ zmianie do dziś. Na początku 1990 roku przeprowadzono elektryfikację odcinka z Kalwarii do Wadowic, a w grudniu tego samego roku od Wadowic do Bielska. Przez trzy miesiące, od czerwca do września 2000 roku linia była zamknięta dla ruchu pasażerskiego.

Linia ma niemal 58,5 kilometra długości i w sumie, nie licząc stacji początkowych, aż 19 stacji i przystanków na trasie. Największa odległość wynosząca 4800 metrów przypada na odcinek Krzemionki – Bielsko Biała Wschód. Najmniejsza odległość między stacjami przypada na odcinek Bielsko Biała Wschód – Bielsko Biała Główna, gdzie mamy jedynie 1368 metrów według kilometrażu.

Niestety, na całej trasie prędkość pociągów ograniczona jest do 40-50 km/h, a w wielu miejscach do 30 km/h. Ponadto mnogość przejazdów niestrzeżonych z mocno ograniczoną widocznością powoduje, że pociągi niemal co chwilę zwalniają poniżej „dwudziestki”. Przekłada się to na czas przejazdu – prawie 2 godziny z Kalwarii do Bielska. Linia jest mimo wszystko dość ładna. Pod względem turystycznym dostarczyć może z pewnością wielu wrażeń. Przed obejrzeniem poniższego materiału polecam jednak nerwosol wszystkim o słabszych nerwach.


Linia 117 w Kętach

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane