piątek, 15 kwietnia 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 24: linia kolejowa 274 Zgorzelec - Lubań Śląski (Polska)

Dziś zabieram Was w podróż linią kolejową 274, na trasie Zgorzelec - Lubań Śląski. Ten krótki odcinek, liczący zaledwie 24 kilometry, to jedyny niezelektryfikowany fragment linii, łączącej Wrocław Świebodzki z Görlitz.

Pierwszy fragment linii otwarto w roku 1847. Wówczas pociągi w ramach linii 274 dojechać mogły do Krysina. W roku 1865, dokładnie 20 września, otwarto torowisko przez Lubań aż do Rybnicy. Wówczas linia miała dwa tory. Elektryfikacja napięciem 16000 V prądu stałego nastąpiła w roku 1923, jednak po wojnie zlikwidowano zarówno trakcję, jak i drugi tor. I tak już zostało do dziś.

Początek XXI. wieku Nie był dla linii łaskawy. Najpierw w roku 2002 zawieszono obsługę trasy z Lubania do Zgorzelca, potem, dopiero w roku 2008 uruchomiono trasę ponownie. Po niespełna roku, wraz z 1 września 2009 roku, odcinek ten ponownie został pozbawiony pociągów osobowych. Dopiero w roku 2011, wraz z grudniowym wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, na tę relację wróciły pociągi. Przewozy pasażerskie realizują Koleje Dolnośląskie w ramach linii D19.

Nagranie wykonały Kolejowe Łużyce, przy współpracy z Kolejami Dolnośląskimi.


A tak odcinek Lubań Śląski - Zgorzelec wyglądał przed II Wojną Światową (fot.: dolny-slask.org.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane