piątek, 29 kwietnia 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 26: linia kolejowa 282, odcinek Węgliniec - Żary (Polska)

Skoro już dojechaliśmy Kolnoszem do Węglińca, trzeba iść za ciosem. Wraz z Kolejowymi Łużycami zapraszam na przejażdżkę pociągiem Kolei Dolnośląskich na trasie Węgliniec – Żary, będącej częścią linii kolejowej numer 282 z Miłkowic do Jasienia, przebiegającej przez Chojnów, Bolesławiec, Węgliniec i Żary.

Linię tę na odcinku od Bolesławca przez Węgliniec do Żar otwarto 1 września 1846 roku, jako szlak jednotorowy. Jeszcze przed rokiem 1865 został dołożony drugi tor, który rozebrano tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Odcinek między Węglińcem a Żarami nigdy nie został zelektryfikowany. W roku 2002 zawieszono na nim kursowanie pociągów pasażerskich, które powróciły dopiero 10 grudnia 2006 roku, wraz z nowym rozkładem jazdy. Obecnie trasę obsługują pociągi Kolei Dolnośląskich i Przewozów Regionalnych, które zapewniają połączenia z Zieloną Górą oraz Jelenią Górą. Na odcinku Węgliniec – Jankowa Żagańska linia jest zakwalifikowana jako linia o priorytecie towarowym, natomiast na odcinku Jankowa Żagańska – Żary jako linia lokalna, nieefektywna ekonomicznie.

Ze względu na zły stan infrastruktury (linia na tym odcinku nie była remontowana), czas przejazdu 41 kilometrów z Węglińca do Żar wynosi niemal godzinę. Zapraszam do piątkowej zabawy!


fot. Kolejowe Łużyce

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane