niedziela, 24 kwietnia 2016

KRAKÓW: blisko 700 pociągów na Światowe Dni Młodzieży pojedzie do Krakowa

Światowe Dni Młodzieży coraz bliżej. Mimo wielu znaków zapytania i dużej dozy niepewności towarzyszącej temu wydarzeniu polska kolej przygotowuje się do najazdu dzikich tłumów, przewidywanego już około 20 lipca. Co najmniej 700 dodatkowych pociągów uruchomią spółki Grupy PKP oraz przewoźnicy samorządowi. Na dziś ponad 100 tysięcy pielgrzymów zamierza przyjechać do Krakowa pociągami PKP Intercity. Liczba ta może wzrosnąć, ponadto nie dotyczy innych przewoźników, jak choćby Przewozy Regionalne.

Dworce kolejowe są przygotowywane do wzmożonego ruchu podróżnych, a zarządca infrastruktury intensywnie pracuje nad zapewnieniem bezpieczeństwa oraz jak najlepszych warunków na liniach kolejowych. Według obecnych szacunków PKP Intercity, w czasie wydarzenia usługi tylko tego przewoźnika wybierze ponad 100 tysięcy pielgrzymów. Liczba ta może wzrosnąć. Z samej oferty przejazdów grupowych skorzysta 40 tysięcy podróżnych. Spółka zawarła porozumienia z 11 diecezjami w Polsce, dla których uruchomi 74 pociągi specjalne.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA pracują nad zapewnieniem jak najlepszych warunków podróżnym oraz przewoźnikom kolejowym. Podczas Światowych Dni Młodzieży w trasy wyjedzie blisko 700 dodatkowych pociągów. PLK może zwiększyć liczbę składów na trasie Kraków – Katowice z 56 do 214 dziennie. Na trasę z Warszawy do Krakowa będzie mogło wyjechać 171 pociągów na dobę – o 71 więcej niż obecnie, a na trasie Rzeszów – Kraków liczbę pociągów można zwiększyć z obecnych 49 do 150 dziennie. To oznacza, że tylko na tych trzech relacjach, będzie mogło podróżować pociągami blisko pół miliona osób dziennie. W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży opracowywana jest specjalna korekta rozkładu jazdy, która zostanie wprowadzona 1 lipca.

Na dworcach kolejowych pojawią się specjalne oznakowania, a pomocą podróżnym będą służyć mobilni informatorzy. Zarówno z nimi, jak i z pracownikami punktów o nazwie InfoDworce będzie można się porozumieć w języku angielskim. Od 20 lipca do 7 sierpnia na 56 stacjach wygłaszane będą komunikaty w językach polskim i angielskim. Na ok. 30 stacjach megafoniści posługujący się językiem angielskim będą pracować całodobowo. Podniesiony zostanie komfort i bezpieczeństwo na 60 stacjach i przystankach, które będą obsługiwały podróżnych podczas Światowych Dni Młodzieży. Prace budowlane trwają już między innymi na stacjach Częstochowa Osobowa i Częstochowa Stradom.

Swoją drogą zastanawiam się, którędy pojedzie te ponad 100 pociągów dziennie z Katowic do Krakowa…

fot. PKP S.A.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane