środa, 27 kwietnia 2016

LWÓW: jesienią tramwajem na Sychów

We Lwowie trwa budowa 5-kilometrowej trasy tramwajowej do dzielnicy Sychów na południu miasta. Wedle obecnego harmonogramu rozpoczęcie eksploatacji planowane jest na jesień.

Sychów to jedna z większych dzielnic miasta. Mieszka tam około 150 tysięcy ludzi. Pierwsze plany budowy szybkiego tramwaju w ten rejon sięgają lat 80. ubiegłego wieku. Najpierw jednak, w roku 1997, uruchomiono tam linię trolejbusową. Nieudane, z powodów finansowych, podejście z 2008 roku udało się sfinalizować trzy lata później, kiedy Lwów pozyskał zewnętrzne dofinansowanie. W lipcu 2011 roku ruszyły prace. I chociaż inwestycja jest nieco opóźniona, to i tak dobrze, że w końcu zbliża się do końca. Zgodnie z informacjami firmy ONUR, która jest generalnym wykonawcą prac, zaawansowanie prac na odcinku 1 (Uhorska – Wernadskiego) wynosi blisko 95%, natomiast na odcinku 2 (Święcickiego – Uhorska) sięga 50%. 

Obecnie większość prac skupia się na awaryjnej przebudowie kolektora w ulicy Stusa. Główna kwestia to ponadto przeniesienie bazaru Santa Barbara, gdzie przewidziano pętlę końcową. Dużo uwagi wymaga też górny kolektor, będący w złym stanie technicznym. Zgodnie z ustaleniami kupcy mają przenieść się na ulicę Antonycza.

Nowa trasa stanowi przedłużenie linii 4 dojeżdżającej do pętli Akademia Mystestw (Sztuki). Nowe torowisko prowadzić będzie od ulicy Święcickiego ulicami Wasylja Stusa i Czerwonej Kaliny do rynku Santa Barbara. Po drodze planowane są trzy pętle pośrednie – na skrzyżowaniu Stusa i Święcickiego, Czerwonej Kaliny i Uhorskiej oraz Czerwonej Kaliny i Sychowskiej. W ciągu prospektu Czerwonej Kaliny tramwaj będzie miał wydzielone torowisko (ok. 3,2 km). Według szacunków podróż do centrum zajmie ok. 25 minut.

Inwestycja jest realizowana dzięki pomocy finansowej. EBOiR udzielił pożyczki w wysokości 12 mln euro, natomiast rząd niemiecki grantu sięgającego 5 mln euro. Dodatkowo Unia Europejska wyłożyła 1,5 mln euro na pomoc techniczną. Koszty po stronie miejskiego budżetu Lwowa sięgają kwoty 8,85 mln euro. Dodatkowo EBOiR zwiększył niedawno pomoc o kwotę 6 mln euro niezbędną dla przebudowy problematycznego kolektora.

fot. Infotram.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane