środa, 27 kwietnia 2016

"Nocna Szyna" Odcinek 143: Londyn, Central Line

Central Line stanowi jedną z ważniejszych linii metra w Londynie, jako że kursuje przez całe centrum miasta na osi wschód – zachód. Oznaczana jest tradycyjnie kolorem czerwonym. Powstała w 1900 roku, choć od tego czasu jej trasa wielokrotnie zmieniała się. Łączna długość jej przebiegu wynosi 74 kilometry, co czyni ją najdłuższą ze wszystkich linii. Pociągi zatrzymują się na 49 stacjach. Z linii korzysta ok. 184 milionów pasażerów rocznie.

Central Line należy do linii typu deep level. Za główny odcinek linii uznać można część jej trasy od North Acton do Leytonstone. Siedem stacji na zachód od North Acton tworzy odgałęzienie West Ruislip. Na południowy zachód od tej stacji biegnie liczące 2 stacje odgałęzienie Ealing Broadway. Z kolei za Leytonstone linia rozdziela się na odgałęzienia Woodford i Epping. To pierwsze zatacza liczącą 10 stacji pętlę, po czym kończy swój bieg na leżącej na trasie drugiego odgałęzienia stacji Woodford.

Tak skomplikowany układ linii powoduje, że w praktyce poza godzinami szczytu pociągi kursują na pięciu głównych trasach:
  • West Ruislip - Epping
  • Northolt - Loughton
  • Ealing Broadway - Woodford (przez "pętlę")
  • Ealing Broadway - Hainault
  • White City - Newbury Park
W godzinach szczytu dochodzą do tego także inne kombinacje.

Historia linii zaczyna się od Central London Railway, na której budowę między stacjami Shepherd’s Bush i Cornhill wydano pozwolenie w roku 1891. Kursy między Shepherd’s Bush a stacją Bank zainaugurowano, pierwotnie w trakcji parowej, 30 czerwca 1900 roku. 28 lipca 1912 roku wydłużono linie do stacji Liverpool Street, natomiast od 3 sierpnia 1920 pociągi Central Line zaczęły docierać do Ealing Broadway. Kolejne przedłużenia linii to już okres po zakończeniu II Wojny Światowej. W latach 1947-1949 otwarto kompletną odnogę do West Ruislip oraz do Epping wraz z pętlą przez Hainault. Jako ostatnie stacje, uruchomione 25 września 1949 roku, powstały: Debden, Theydon Bois oraz Epping.


fot. Mike Knell (CC BY-SA 2.0 uk)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane