sobota, 9 kwietnia 2016

POZNAŃ: XXIII Parada Parowozów w Wolsztynie coraz bliżej!

Już niebawem, bo w sobotę 30 kwietnia, w Wolsztynie odbędzie się XXIII Parada Parowozów. Podczas imprezy zaprezentuje się kilkanaście lokomotyw z kraju i zagranicy. Dodatkową atrakcją dla miłośników kolei będzie widowisko artystyczne pod nazwą „Światło, dźwięk, para”. Parowozownia Wolsztyn, która będzie miejscem Parady, jest znaną w świecie i jedyną w Europie czynną, liczącą już 109 lat parowozownią, obsługującą rozkładowe pociągi trakcją parową. Od 23 lat PKP Cargo współorganizuje Paradę Parowozów z udziałem polskich i zagranicznych lokomotyw.

W tym roku liczba parowozów będzie większa, niż w ostatnich latach. Zapowiadany jest przyjazd parowozów z Niemiec i Czech, a Polskę będą reprezentować maszyny z Parowozowni w Wolsztynie i Skansenu Zabytkowego Taboru PKP Cargo w Chabówce oraz z Jaworzyny Śląskiej, Wrocławia i Pyskowic.

W piątek, 29 kwietnia, w godzinach popołudniowo – wieczornych na terenie Parowozowni, przyjazd pierwszych parowozów uczestniczących w Paradzie, planuje się też wieczorne zwiedzenie obiektu wraz z otwarciem pokonkursowej wystawy fotografii w hali parowozowni.

W sobotę gwóźdź programu, Parada Parowozów, oraz przejazdy pociągami retro, koncert orkiestr dętych, a także możliwość zwiedzania pozostałych atrakcji Wolsztyna, jak skansen i obiekty muzealne. Wieczorem na terenie parowozowni widowisko „Światło, Para i Dźwięk”.

1 maja w niedzielę będą z kolei zawody maszynistów, kolejne przejazdy pociągów retro oraz prezentacja pojazdów wojskowych na platformach kolejowych.

W Paradzie wezmą udział m.in.:

  • z Parowozowni Wolsztyn: Ol49-59, Ol49-69, Pt47-65,
  • ze skansenu w Chabówce – dwie lokomotywy,
  • z Jaworzyny Śląskiej – TKt48-18,
  • Z Wrocławia – TKh 05353, 
  • z Niemiec – 18-201, 35-1019, 52-8079,
  • dwa parowozy z Czech.

Niniejszym dołączamy się do zaproszenia na największe w Polsce święto parowozów, które nieprzerwanie od ponad stu lat są obecne w Wolsztynie, w tym roku mija dokładnie 130 lat od momentu kiedy do Wolsztyna przyjechał pierwszy pociąg parowy ze Zbąszynia.

Parowozownia Wolszyn dzień przed Paradą (fot. Z. Marciniak)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane