czwartek, 14 kwietnia 2016

Stacje kolejowe Polski - Modlin

Stacja kolejowa w Modlinie to jedno z tych miejsc, któremu udało się podwójnie. Nie dość, że miejsce to odświeżyła modernizacja linii  kolejowej numer 9 Warszawa – Gdańsk, to jeszcze otwarcie nowego lotniska pasażerskiego w Modlinie zdecydowanie przysłużyło się jej wykorzystaniu.

Przypuszczalną datą otwarcia obiektu jest 17 sierpnia 1877, jeszcze w czasach zaborów. Wówczas stacja nosiła wiele mówiącą nazwę Nowo-Griegoriewsk. Dopiero po I Wojnie Światowej nazwę zmieniono na Modlin i tak już zostało do dnia dzisiejszego. Nie dziwi wobec tego budynek dworcowy, wzniesiony w rosyjskim stylu. Początkowo dworzec składał się z jednego peronu wyspowego, połączonego ze światem za pomocą tradycyjnej kładki. W ostatnich latach budynek znajdował się w stanie umiarkowanej ruiny – w obawie przed dewastacja zamurowane zostały wszystkie okna i drzwi. Wiosną 2010 roku rozpoczęto prace modernizacyjne budynku dworca, które ukończyły się pod koniec 2011 roku. Budynkowi przywrócono dzięki nim dawny wygląd, dostosowując go jednocześnie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zainstalowano monitoring w celu zwiększenia bezpieczeństwa podróżnych. Na pierwszym piętrze istnieje tani hostel kategorii Bed & Breakfast. Przebudowano układ torowy i perony tak, ze teraz są dwa osobne perony. Peron 1 w kierunku Gdańska posiada jedną krawędź, natomiast peron 2 jest wyspowy, co pozwala na obsługę pociągów lotniskowych, dla których Modlin jest stacją końcową.

Ciekawostką jest fakt, że stacja Modlin znajduje się na terenie miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Wraz z uruchomieniem Lotniska Modlin PKP planowały zmianę nazwy stacji na Nowy Dwór Mazowiecki – Modlin, ponieważ obecna nazwa jest myląca dla podróżujących koleją. Władze Nowego Dworu Mazowieckiego na chwilę obecną są przeciwne zmianie nazwy, mimo próśb PKP. Dzięki lotnisku Warszawa Modlin ze stacji mniej więcej co 30 minut odchodzą pociągi go Warszawy. Co 20 minut natomiast spod dworca odjeżdżają autobusy, zapewniające ciągłość połączenia kolejowego z samym lotniskiem. Trasę około 4 kilometrów przejeżdżają one w 5 do 10 minut.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane