wtorek, 5 kwietnia 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 68: Bytów

Do Bytowa kolej dotarła w roku 1884. Stacja nosiła wówczas nazwę Bütow. Otwarto wówczas linię kolejową 212 na odcinku Barnowo – Bytów, zapewniając połączenie stacji z Korzybiem. W licpu roku 1901 dokończono budowę linii, otwierając fragment Bytów – Lipusz. W międzyczasie rozpoczęły się także prace na linii 237 do Lęborka. Najpierw otwarto fragment z Bytowa do Pomysku, a do końca roku pociągi kursowały już do Lęborka. Linię rozebrali w roku 1945 żołnierze Armii Czerwonej. Tory do Bytowa nie zostały już odbudowane. Pod koniec roku 1909 otwarto także linię kolejową do Miastka, która zresztą także nie przetrwała zawieruchy wojennej i została rozebrana.

Likwidacja ruchu kolejowego w Bytowie to lata 90. XX wieku. Najpierw, w roku 1991, zlikwidowano ruch na trasie do Korzybia, a w roku 1993 pociągi pasażerskie przestały kursować także na odcinku Bytów – Lipusz. Obecnie ruch kolejowy, po przywróceniu przejezdności fragmentu trasy, istnieje w postaci nielicznych składów towarowych. Na odcinku Bytów – Borzytuchom kursują ponadto drezyny bytowskiej Kolei Drezynowej.

Stacja w Bytowie składa się z budynku stacyjnego i dwóch dwukrawędziowych peronów. Wiaty zostały usunięte, a perony wyłożone betonową kostką chodnikową nadają się częściowo do użytku. Budynek stacyjny przejęła Gmina Bytów, niezmiennie mieści się tam dworzec autobusowy.

Perony w Bytowie (wikimapia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane