wtorek, 12 kwietnia 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 69: Wschowa

Stacja kolejowa we Wschowie leży na 255 kilometrze linii kolejowej numer 14 z Łodzi Kaliskiej do Zasiek, na granicy z Niemcami. Linię tę na odcinku Leszno - Grodzie Mały otwarto w roku 1858 najpierw jako jednotorową, ale jeszcze w XIX. wieku dołożono drugi. Linii nigdy nie zelektryfikowano. Kursowały nią pociągi pasażerskie aż do 2004 roku, kiedy to na rok pociągi pasażerskie zostały zawieszone. Potem wróciły jeszcze na jakiś czas. Ostatecznie obsługa trasy z Leszna do Głogowa przez Wschowę została wstrzymana wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, dokładnie z dniem 11 grudnia 2011 roku.

Ze Wschowy odchodziła także linia kolejowa 387, otwarta w roku 1913 na niespełna 19-kilometrowym odcinku do Lipinki Głogowskiej. Ruch zamknięto tam w roku 1991, a w kolejnych latach torowisko rozebrano.

Sama stacja we Wschowie składa się z dwóch peronów, posiadających 3 krawędzie. Obok stoi duży, w środkowej części 3-kondygnacyjny budynek stacyjny, w którym mieściły się wszystkie niezbędne pomieszczenia funkcji granicznej, jako że stacja we Wschowie była w okresie międzywojennym właśnie stacją graniczną, i znajdowała się po niemieckiej stronie pod nazwą Fraustadt. Na peron 2 dostać się można było, zagrodzonym dziś, przejściem podziemnym. Ostatnio miasto Leszno zapowiada walkę o przywrócenie połączeń kolejowych na tej trasie.

fot. Marek Potocki (Ogólnopolska Baza Kolejowa)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane