wtorek, 26 kwietnia 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 71: Bolków

Linia kolejowa numer 302 z Malczyc do Marciszowa zaczęła się od odcinka Strzegom – Bolków, otwartego jako pierwszy w dniu 1 grudnia 1890 roku. Dlatego to właśnie Bolków będzie niejako bohaterem tego odcinka.

Linię od razu zbudowano jako jednotorową. Odległość ze Strzegomia do Bolkowa wynosi mniej więcej 20 kilometrów. W kolejnych latach linię ciągnięto w drugą stronę od Strzegomia, do Malczyc. Kolejne przedłużenie linii, tym razem już z Bolkowa, otwarto w roku 1899. Wtedy uruchomiono ostatni odcinek linii o długości 17 kilometrów, dając połączenie z trasą Wrocław – Jelenia Góra. Ruch kolejowy na trasie przez Bolków prowadzony był do połowy lat 90. XX wieku. Jak podają źródła, w roku 1996 zawieszono ruch pociągów pasażerskich najpierw między Strzegomiem a Bolkowem, a wkrótce także na pozostałej części trasy – do Marciszowa. Od tego czasu pociągi nie kursowały tam, poza początkowo nielicznymi składami turystycznymi, które do Bolkowa zaglądały. Elementem tej linii kolejowej jest sławna estakada w Strzegomiu.

Sama stacja w Bolkowie to 2 perony z trzema krawędziami, oraz ładny, wzniesiony w całości z cegły, budynek stacyjny, posiadający dwie kondygnacje i poddasze. Pierwotnie nosiła nazwę Bolkenheim, a od roku 1945 przez kilka miesięcy – Bolkowiec. Nazwa Bolków funkcjonuje w dokumentacji kolejowej do 1 września 1946. Do dziś utrzymany jest w dobrym stanie ze względu na to, że urządzono w nim mieszkania. To zresztą chyba najbardziej korzystna opcja dla porzuconych dworców kolejowych przy nieczynnych liniach, o które bądź co bądź mieszkańcy choć trochę dbają.

fot. Michal_TG (Ogólnopolska Baza Kolejowa)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane