niedziela, 17 kwietnia 2016

Tramwaje w Polsce - Szczecin, linia 11

Linia tramwajowa numer 11 w Szczecinie uruchomiona została 15 grudnia 1974 na trasie Stocznia Remontowa – Pomorzany. Trasa „jedenastki” nie zmieniła się od jej powstania aż do dziś. Jedyną modyfikacją była zmiana nazwy pętli Stocznia Remontowa na Ludowa w 1990 roku.

Podczas remontu torów tramwajowych na ulicy Piłsudskiego od Placu Rodła do Placu Sprzymierzonych, linia 11 kursowała na trasie: Ludowa – Lubeckiego – Stalmacha – Stocznia Szczecińska – Firlika – Dubois – Parkowa – Malczewskiego – Matejki – Piłsudskiego – Plac Rodła – Wyzwolenia – Niepodległości – Maja – Narutowicza – Potulicka. Od 1 lipca do 19 sierpnia 2002 linia 11 została skrócona do przystanku „Piastów” z powodu remontu wiaduktu na al. Powstańców Wielkopolskich. Jej trasa przebiegała następująco: Ludowa – Plac Sprzymierzonych – Piastów – Jagiellońska – Bohaterów Warszawy – Wawrzyniaka – Wojska Polskiego – Plac Sprzymierzonych i dalej do Ludowej. 12 kwietnia 2007 roku, z powodu remontu wiaduktu na ulicy Druckiego-Lubeckiego, ulica Ludowa stała się dwukierunkowa, co wymusiło czasowe zamknięcie pętli Ludowa dla ruchu tramwajowego. Do 30 lipca linia 11 kursowała więc na trasie Zajezdnia Golęcin – Pomorzany. Na ten czas została uruchomiona wspomagająca linia 11 bis, która wykonywała kursy na trasie Stocznia Szczecińska – Pomorzany. 16 października 2009 linię 11 skierowano do pętli Potulicka i od placu Rodła kursowała tam następującą trasą: aleja Niepodległości – aleja 3 maja – ulica Narutowicza – ulica Potulicka – Potulicka. Taki stan rzeczy trwał do 19 października 2009 roku – dzień później tramwaje linii 11 wróciły na swoją trasę. Zmiana związana była z remontem torowiska na placu Kościuszki.

Linia 11 liczy 8,7 kilometra długości i ma 19 lub 20 przystanków, w zależności od kierunku jazdy. Czas przejazdu całej trasy to rozkładowo 35 minut.


fot. Szczecinolog, GFDL

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane