piątek, 8 kwietnia 2016

ZAKOPANE: 11 kwietnia w trasę ruszą miejskie autobusy!

W poniedziałek, 11 kwietnia, w Zakopanem nareszcie uruchomi pierwszą linię komunikacji miejskiej. Władze miasta zaprezentowały pierwsze dwa autobusy, zakupione przez spółkę Tesko specjalnie do obsługi trasy. Kolejne dwa przyjadą pod Tatry niebawem.

Pierwsi pasażerowie pojadą na trasie linii 14, której pierwszy przystanek znajduje się w Rejonie Dworców (stanowisko 8), później trasa przebiega aleją 3 Maja, rondem Jana Pawła II, Pardałówką, Olczą, Ustup, Harendą, Spyrkówką i Kasprowicza z powrotem do Rejonu Dworców. Linia kursować będzie okrężnie w obu kierunkach, wykonując po 10 kursów w każdym kierunku (kolor czerwony i zielony na mapie poniżej). Autobusy będą kursować codziennie, z wyjątkiem Niedzieli Wielkanocnej i Bożego Narodzenia.

Bilety jednorazowe dostępne będą w automatach biletowych wewnątrz każdego autobusu. Bloczki uprawniające do jazdy pojawią się także w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Kościuszki oraz w siedzibie komunalnej spółki Tesko przy ulicy Szymony. Miasto dąży ponadto do podpisania porozumienia z małopolskim urzędem marszałkowskim w sprawie umiejscowienia w Zakopanem automatu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, w których można byłoby kupować także bilety na miejskie autobusy.

Normalny bilet jednorazowy będzie kosztować 3 złote, studenci pojadą za 1,5 złotego, a uczniowie szkół z 2 złote. Turyści, którzy pod Giewontem spędzają dłuższy urlop, będą mogli zakupić bilet okresowy obowiązujący przez tydzień. Będzie on kosztować 30 złotych, ulgowy natomiast w granicach 15-20 złotych. Bilet miesięczny normalny będzie kosztować 90 złotych, ulgowy szkolny 50 złotych, a dla studentów 45 złotych. Bilety długoterminowe można nabywać w siedzibie Tesko.

Szereg osób zwolniono z obowiązku zakupu biletu. Każda osoba powyżej 65 roku życia pojedzie za darmo, również z takiego prawa może skorzystać posiadacz dowodu rejestracyjnego z aktualnym ubezpieczeniem OC, inwalidzi, dzieci do lat 4 oraz osoby niewidome.

Kolejna linia z Krzeptówek na Pardałówkę (przez Rejon Dworców) wystartuje we wrześniu. Pojazdy do jej obsługi będą dostarczone w sierpniu. – Jesteśmy w fazie produkcji.

fot. UM Zakopane

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane