czwartek, 12 maja 2016

BIAŁYSTOK: w czerwcu pociągiem do Kowna na Litwie?

Najwyraźniej strony litewska i polska doszły do porozumienia. Koleje Litewskie (Lietuvos Geležinkėliai) ogłosiły na swojej stronie internetowej reaktywację weekendowych połączeń między Kownem a Białymstokiem. Podróż ma trwać 4 godziny i 40 minut, a pierwszy kurs odbędzie się w piątek, 17 czerwca. Kursy na tej trasie obsługiwać mają nowoczesne szynobusy SA 133, należące do Przewozów Regionalnych. W ubiegłym tygodniu (5 maja) odbyły się już nawet jazdy próbne na wspomnianym odcinku. To zwieńczenie wielotygodniowych rozmów między obiema stronami. I choć Przewozy Regionalne na razie tą informacją się nie chwalą, wydaje się, że wszystko zostało załatwione pozytywnie – strona litewska to trudny partner, więc jeśli oni o czymś informują, to musi to oznaczać sukces.

Jak powiedział dyrektor Lietuvos Geležinkelių, Stasys Dailydka, porozumienie to stworzy możliwość szybkiego i wygodnego dotarcia w głąb Europy pociągiem. Pasażerowie, którzy będą chcieli kontynuować podróż do Warszawy, Szczecina, Gdyni czy Ełku, będą musieli tylko przesiąść się do innego pociągu. Prowadzimy także negocjacje w sprawie otwarcia połączenia Kowno – Warszawa – Kraków. Będzie to bardzo wygodne połączenie – z Warszawy pasażerowie będą mogli kontynuować podróż do Berlina, Pragi, Wiednia i innych miast – powiedział Dailydka.

Pociągi kursować będą w piątki, soboty i niedziele. Cena biletu ma wynieść 11 euro, przy czym przewidziane są zniżki zarówno dla uczniów i studentów, jak i dla grup zorganizowanych. Przewozy Regionalne zapowiadają wprowadzenie specjalnej oferty pod nazwą "Polska-Litwa REGIO Specjal", Póki co trwają jeszcze ustalenia finansowe, ale wszystko jest raczej na dobrej drodze i powinno się udać. Planuje się po dwie pary kursów w soboty i niedzielę, kurs popołudniowy Białystok - Kowno w piątki oraz powrotny, w poniedziałek rano.

fot. Lietuvos Geležinkėliai

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane