sobota, 14 maja 2016

BYDGOSZCZ: tramwaje na Fordon szybciej i częściej - ITS rozszerza zasięg

Nowa linia tramwajowa do Fordonu ma za sobą pierwsze 100 dni i cieszy się coraz większym zainteresowaniem pasażerów. Połączenie Wyścigowa – Łoskoń wystartowało 16 stycznia. Od tej pory systematycznie wzrasta tłok w tramwajach tam kursujących. Od 28 maja wprowadzone więc zostaną nowe rozkłady jazdy.

Od początku wdrożenia nowej sieci połączeń Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej monitoruje między innymi liczbę pasażerów na poszczególnych trasach. Stąd już w pierwszych dniach po uruchomieniu nowej linii tramwajowej wprowadzono sporo korekt, dodatkowych kursów. Skorygowane zostały też czasy przejazdów. Z końcem maja zasięg systemu ITS zostanie poszerzony o obszar Fordonu, skracając jednocześnie czasy jazdy tramwajów nawet do 5 minut na wspomnianym odcinku Łoskoń – Wyścigowa. Dzięki korektom w rozkładach jazdy częstotliwość kursowania składów na trasie do Fordonu zostanie w godzinach szczytów przewozowych zwiększona ze średnio 4 do 3 minut. Zmiana częstotliwości kursowania będzie dotyczyła linii tramwajowej 7, która pojedzie co 10, a nie jak dotychczas, co 20 minut. Do obsługi linii skierowany zostanie też jeden z nowych, bydgoskich Swingów. Zmiana ułatwi podróżowanie pasażerom o ograniczonych możliwościach ruchowych. Ponadto zmiany obejmą także tabor zaplanowany do obsługi linii tramwajowej 4. Z powodu bardzo dużego wykorzystania linii w godzinach szczytów przewozowych do jej obsługi skierowane zostaną wyłącznie pociągi w zestawieniu dwuwagonowym.

ZDMIKP szacuje, że tylko w pierwszym okresie funkcjonowania nowego układu komunikacji miejskiej, dzienna średnia liczba pasażerów podróżujących w relacji Fordon – Śródmieście wzrosła o ponad 10% w stosunku do stanu z roku 2015 i wartość ta ma tendencję wzrostową. Oznacza to, że bydgoszczanie coraz chętniej korzystają z komunikacji publicznej. Należy, więc uznać, że założony cel inwestycji oraz nowej „sieci na pięć” został spełniony.

fot. UM Bydgoszcz

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane