sobota, 21 maja 2016

KIELCE: nowy Acatus Plus od Pesy już na torach

Podczas gdy Newag składa dla Małopolski kolejne Impulsy, bydgoska Pesa przekazała w ubiegłym tygodniu dodatkowy pociąg Acatus Plus, którego zakup okazał się możliwy po podliczeniu w województwie wydatków z poprzedniego projektu. Okazało się, że Świętokrzyskie dysponuje wolnymi środkami na zakup jeszcze jednego pociągu, tak więc przetarg ogłoszono w ubiegłym roku. Oficjalny odbiór trójczłonowego pojazdu szynowego z napędem elektrycznym odbyło się na stacji Skarżysko - Kamienna.

Choć przetarg rozstrzygnięto w sierpniu 2015 roku, to mimo pierwotnego, lutowego terminu dostawy, przytrafiło się opóźnienie. W związku z tym Urząd Marszałkowski pomniejszy kwotę rozliczenia z producentem o kary nałożone z tytułu nieterminowej dostawy. Wysokość kary sięga około 840 tysięcy złotych. Wartość zamówienia to 11 931 000,00 złotych. Pojazd rozpoczął już pracę na trasach województwa. Jest on dedykowany głównie do obsługi połączeń na trasie Kielce - Sędziszów. Środki na jego zakup pochodzą z dotacji celowej budżetu państwa oraz funduszu kolejowego. Odpowiedzialna za jego utrzymanie będzie spółka Przewozy Regionalne.

Świętokrzyskie rozwijają kolej. Dzięki wszystkim zabiegom UMWŚ w ostatnich latach liczba pasażerów w województwie wzrosła niemal dwukrotnie: z 1,4 mln w 2006 roku do 2,6 mln w 2015 roku. Kolejne zakupy taboru oraz zagęszczenie rozkładu jazdy z pewnością przyniosą kolejne wzrosty – najpierw jednak wykonane zostaną dogłębne analizy finansowe.

fot. UMWŚ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane