piątek, 13 maja 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 27: linia kolejowa 111 Kralupy nad Vltavou - Velvary (Czechy)

Pozostajemy w rejonie Kralup nad Wełtawą, w kraju Środkowoczeskim. Dziś zabieram Was na wycieczkę króciutką, bo niespełna 10-kilometrową trasą Kralupy nad Wełtawą – Velvary, która oznaczona jest w Czechach jako linia kolejowa 111, popularnie zwana "Velvarką", jako jedna z kralupskich linii lokalnych.

Między stacją początkową a końcową istnieją jedynie 3 przystanki, z czego jeden – Kralupy nad Wełtawą Przedmieście – znajduje się jeszcze w Kralupach właśnie. Linię uruchomiono 18 października 1882. Od tego czasu nieustannie pozostaje w ruchu pasażerskim. Pociągi kursują co 1-2 godziny, a trzy pary wydłużone są do relacji Velvary – Kralupy – Neratovice, i z powrotem. Linia jest jednotorowa i pozbawiona trakcji elektrycznej.

Ciekawostką dotyczącą tej linii jest fakt, że między miejscowościami Małe Buczyny i Wielkie Buczyny, na długości około 3 kilometrów linia przebiega wzdłuż drogi II/240, prowadzącej na tym odcinku z Kralup do Velvar, w jej bezpośrednim sąsiedztwie (w pasie drogowym) – pociągi momentami niemal stykają się z krawędzią jezdni. Ze względu na bezpieczeństwo ruchu powoduje to ograniczenie prędkości na trasie. Czas przejazdu wynosi 18-20 minut.

fot. TAURUS (zelpage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane