piątek, 20 maja 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 28: linia kolejowa 110, trasa Slany - Kralupy nad Wełtawą (Czechy)

Linia kolejowa 110 jest kolejną jednotorwą, niezelektryfikowaną linią kolejową w kraju środkowoczeskim, na północny-zachód od Pragi. Przebiega ona od stacji Kralupy nad Wełtawą aż do stacji Louny, licząc 61 kilometrów długości.

Jako pierwszy uruchomiono odcinek Chlumčany u Loun – Most, co stało się 21 listopada 1872 roku. Kolejny był odcinek Slany - Chlumčany u Loun, otwarty niespełna dwa miesiące później, 2 stycznia 1873 roku. W tym samy roku w maju pociągu dojechały do stacji Podlešín, gdzie odchodzi trasa do Pragi przez Hostivice, znana jako Kolej Prasko – Duchcowska. W kolejnych latach, a mianowicie w lutym 1884 roku, otwarto 8-kilometrowy odcinek Kralupy nad Wełtawą Przedmieście – Zvoleněves. Brakującą trasę między stacjami Podlešín a Zvoleněves dopuszczono do ruchu dopiero w październiku 1922 roku. Od tego czasu linia jest w całości bez ustanku użytkowana w ruchu pasażerskim i towarowym.

Nasza podróż ta linią dotyczyć będzie jedynie odcinka Kralupy – Slany, ze względu na rozdział kursowania pociągów na trasie właśnie wobec stacji Slany. Powód jest taki, że odcinek z Kralup do Slan jest częścią PID, i obsługiwany jest jako linia S40. Dalej pociągi kursują w ramach RegioTakt Kraju Usteckiego, przez co w Slanach konieczna jest przesiadka.

fot. Martin Hanzel (ZelPage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane