wtorek, 3 maja 2016

KRAKÓW: umowa na dostawę autobusów hybrydowych dla MPK

W środę, 27 kwietnia przedstawiciele MPK Kraków i Solaris Bus & Coach podpisali umowę na dostawę do Krakowa 12 niskopodłogowych autobusów hybrydowych o długości 18 metrów. Wartość tego kontraktu to ponad 25 milionów złotych netto. Oferta firmy z Bolechowa była jedyną, jaka wpłynęła do MPK S.A. w przetargu, który został ogłoszony w grudniu 2015 roku.

Największą zaletą zamówionych przez MPK autobusów jest napęd hybrydowy łączący silnik elektryczny i spalinowy spełniający normę Euro 6. Pojazdy będą nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także zapewnią komfortowy i bezpieczny przejazd pasażerom. Będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, automaty biletowe i nowoczesny system informacji pasażerskiej. Autobusy hybrydowe marki Solaris były pierwszymi serynie produkowanymi pojazdami tego typu w Europie. Po raz pierwszy zostały zaprezentowane w 2006 roku.

Zgodnie podpisaną umową producent będzie miał siedem miesięcy na dostarczenie autobusów, co oznacza, że nowe hybrydy pojawią się w Krakowie jeszcze przed końcem roku. Krakowski przewoźnik podpisał także umowę na dofinansowanie projektu zakupu 107 autobusów, w tym właśnie wspomniane 12 autobusów hybrydowych. Zawarcie tej umowy gwarantuje, że MPK otrzyma ze środków unijnych ponad 115,7 milionów złotych, co stanowi 85% kwalifikowanych kosztów zakupu 107 nowych autobusów i 12 nowoczesnych automatów biletowych.

Oprócz autobusów hybrydowych MPK S.A. w ramach tego projektu kupuje 60 autobusów 12-metrowych, 20 autobusów elektrycznych wraz z systemem ładowania oraz 15 autobusów typu midi o długości ok. 8,5 m.

fot. www.truckauto.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane