sobota, 21 maja 2016

KRAKÓW: w Wieliczce już trzy linie "dowozówek" do pociągu - kiedy kolejne gminy?

Na początku kwietnia Wieliczce przybyła kolejna linia lokalna, oznaczona jako D1. To już trzecia z dowozowych linii autobusowych, pozwalających na dojazd do centrum miasta i wygodną przesiadkę na skład Kolei Małopolskich w stronę Krakowa.

Linia D1 kursuje na trasie Wieliczka Rynek Kopalnia – Dobranowice IV przez Mietniów, Chorągwicę i Grajów. Autobusy kursują co godzinę między 5:08 a 22:38 w dni powszednie, w soboty od 5:08 do 21:38 oraz w niedziele i święta w godzinach 5:38 – 21:38. Podobnie jak linie B1 do Byszyc i R1 do Raciborska, także linia D1 jest w pełni skomunikowana z pociągami KMŁ.

Kto obsługuje te połączenia? To firma KrakTransRem Sp. z.o.o., której siedziba mieści się na ulicy Jana Brożka, w biurowcu MPK Kraków. Koleje Małopolskie zleciły uruchomienie pierwszych w województwie, albo nawet i w Polsce, „dowozówek” do pociągu od razu, czyli 14 grudnia 2014 roku. Na wszystkich trzech trasach obowiązuje „Bilet Wielicki miesięczny imienny” – na jego podstawie można korzystać z przejazdów regularną linią dowozową na jednej z wybranych tras, by następnie kontynuować przejazd koleją na trasie Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Główny. Cena „Biletu Wielickiego miesięcznego imiennego” według taryfy normalnej wynosi 150 zł, studenckiego 73,50 zł. Stosowane są też ulgi ustawowe.

Rozwiązanie, które sprawdziło się w Wieliczce, bezwzględnie powinno pojawić się jeszcze w innych lokalizacjach. Kilka tras powinno powstać w rejonie Miechowa, a po zakończeniu modernizacji E30 także np. w Krzeszowicach, nie mówiąc już o trasie Skawina – Oświęcim.

fot. Dziennik Polski

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane