wtorek, 24 maja 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 75: Lubawa

Była sobie kolej pasażerska w Lubawie. Według ostatniego rozkładu jazdy kursowało tam 5 par pociągów na dobę, z czego dwa z Iławy, a pozostałe jedynie z Nowego Miasta Lubawskiego. Ale, po kolei.

Linia kolejowa 252, będąca w istocie niespełna 6,5-kilometrową bocznicą z Zajączkowa do Lubawy, uruchomiona została jako jednotorowa trasa 1 sierpnia 1884 roku. Tak trwała do roku 1989, kiedy ruch pasażerski zamknięto. Linię przed likwidacją uratowało miasto do spółki z koncernem IKEA. Ze względu na położony w pobliżu zakład Swedwood, do dziś z trasy korzystają pociągi towarowe tamże. Dzięki temu linia pozostaje w ciągle w miarę regularnej eksploatacji. Stacja zmieniała nazwy trzykrotnie. Najpierw, jako Lobau, trwała do końca I Wojny Światowej. Potem, w roku 1920 zmieniono nazwę miasta na Lubawa. W czasie okupacji hitlerowskiej wróciła Lobau, a po roku 1945 ponownie pojawiła się Lubawa.

Stacja końcowa linii w Lubawie posiada pełną infrastrukturą trakcyjną i handlową. Semafory nie były początkowo potrzebne, jednak po roku 1950 władze PKP uznały, że semafor i dyżurny ruchu być muszą. Semafor więc ustawiono, dyżurny ruchu był jakiś czas po czym posterunek został zlikwidowany.

Infrastruktura stacji była niezwykle rozwinięta. Znajdowała się tam jednotorowa długa lokomotywownia na dwa małe parowozy z małym podręcznym warsztatem, wieża wodna, żuraw wodny, mały żuraw do nawęglania z napędem ręcznym, zasiek węglowy i mała obrotnica (napęd ręczny - cztery drewniane drągi do pchania). Istniały tory ładunkowe, żuraw bramowy o napędzie ręcznym, waga, magazyn towarowy, rampa, kasa biletowa i towarowa, dwie poczekalnie z bufetem oraz wolnostojący budynek gospodarczy z publicznymi toaletami i innymi pomieszczeniami.

fot. dawnygdansk.pl

3 komentarze :

  1. wdarła się nieścisłość.Tory uratowało miasto.Ikea powstała w Lubawie kilka lat później, a tory do zakładu(odnoga odchodząca ok 1 km przed dworcem) powstały na pewno w 21w, ale nie pamiętam kiedy

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiadomo jakie jednostki jeździły tam na pociągach pasażerskich?

    OdpowiedzUsuń
  3. Pewnie Ganzy, tak jak do NML

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane