poniedziałek, 2 maja 2016

WARSZAWA: berliński piętrus odwiedza stolicę

Dla warszawiaków nie lada gratka, zwłaszcza dla tych lubiących miejskie autobusy. Przez tydzień, począwszy od 7 maja, po ulicach miasta stołecznego kursować będzie jeden z berlińskich autobusów MAN Lion’s City DD. Nie będą to niestety przymiarki do zakupu podobnego taboru, a jedynie sposób na uczczenie obchodów 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Rzeczony wóz ma prawie 4 metry wysokości - 1,92 m na dolnym pokładzie i 1,7 m na górze. W środku pojazdu znajdują się kręte schodki - z przodu i z tyłu. Autobus będzie się wyróżniał także berlińskim malowanie oraz stosownymi napisami okolicznościowymi. Berliński double-decker będzie jedną z atrakcji planowanej na 7 maja wielkiej parady. Dzień później zacznie wozić pasażerów na linii 180 (Wilanów - Chomiczówka), kursując Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi i obok Belwederu. W sobotę, 14 maja, weźmie natomiast udział w warszawskiej Nocy Muzeów. I to będzie ostatnia szansa, by wsiąść do piętrusa i z wysokości kilku metrów podziwiać stolicę – potem wróci do Berlina. Z kolei w lipcu do Berlina pojedzie jeżdżący po Warszawie Solaris. To druga odsłona autobusowych obchodów rocznicy traktatu.

Wielu zapewne pamięta, że pierwszy piętrus w Warszawie pojawił się w roku 2001, gdzie przybył także z Berlina. Przez 10 lat pojazd obsługiwał turystyczną linię 100, łącząca Plac Zamkowy z Łazienkami i Agrykolą. Linię tę zlikwidowano w roku 2011, toteż autobus przestał być potrzebny – poza tym mocno się postarzał.

fot. Michael F. Mehnert, CC BY-SA 3.0

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane