niedziela, 12 czerwca 2016

BIAŁYSTOK: już w piątek ruszają pociągi REGIO do Kowna

Od 17 czerwca w ofercie Przewozów Regionalnych pojawią się bezpośrednie pociągi z Białegostoku do Kowna. Nowe połączenie będzie realizowane we współpracy z Kolejami Litewskimi, a finansować je będzie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Połączenie zostało stworzone z myślą o mieszkańcach polsko-litewskiego pogranicza oraz turystach odwiedzających Podlasie i Suwalszczyznę. Pierwszy kurs zaplanowany został na 17 czerwca. Z Białegostoku do Kowna pociągi będą wyjeżdżały o 7:43 (w soboty i niedziele) i 15:19 (w piątki, soboty i niedziele). Po drodze będą się zatrzymywały na stacjach: Czarna Białostocka, Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Augustów, Suwałki i Trakiszki (stacja w pobliżu Puńska). Do Kowna będą przyjeżdżały o godz. 13:35 i 21:35, zatrzymując się po drodze w Mariampolu (Marijampolė) i Kozłowej Rudzie (Kazlų Rūda). W drogę powrotną pociągi będą wyjeżdżały o 9:00 (w poniedziałki, soboty i niedziele) i 16:55 (w soboty i niedziele), a do Białegostoku będą docierały o 13:00 i 21:08. Dzięki wygodnym przesiadkom w Kownie nowe połączenia ułatwią także podróże do Wilna. Najszybsze pociągi pokonują trasę z Kowna do stolicy w niewiele ponad godzinę, a podróż – w zależności od kursu – kosztuje od około 4,5 do 6 euro. Planując wyjazd należy uwzględnić różnicę między czasem środkowoeuropejskim i wschodnioeuropejskim.

Pasażerowie podróżujący na Litwę będą mogli skorzystać z oferty „Polska – Litwa REGIO-Specjal", w ramach której ceny biletów są znacznie niższe niż w podstawowej taryfie międzynarodowej. Bilet na przejazd całą trasą z Białegostoku do Kowna będzie kosztował 11 euro. Promocyjne ceny biletów będą obowiązywały również między pozostałymi miejscowościami na trasie. Promocja jest atrakcyjna także dla podróżujących z dziećmi. Jedno dziecko do ukończenia 6. roku życia może podróżować za darmo, a pozostałe mogą skorzystać z 50-procentowej ulgi. Bilety w tej ofercie będzie można kupić przez internet oraz w kasach biletowych. Będą one dostępne także u konduktorów. Płatności gotówką na terenie Polski będzie można dokonywać w złotówkach, a na Litwie w euro. Podróżując w relacjach krajowych, będzie można skorzystać z taryfy REGIO i wielu ofert promocyjnych, np. takich jak „Ty i raz, dwa, trzy" (tańsze bilety dla podróżujących w grupach liczących od dwóch do czterech osób).

Inicjatorem i organizatorem nowego połączenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Uruchamiane wspólnie z Kolejami Litewskimi pociągi będą kursowały po nowo wybudowanej normalnotorowej trasie kolejowej stanowiącej część paneuropejskiego korytarza transportowego Rail Baltica, łączącego Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Dla tych, którzy skorzystają z pierwszych przejazdów w sobotę, 18 czerwca, przygotowano bezpłatne zwiedzanie Kowna i Białegostoku z przewodnikiem.

fot. Radio5

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane