czwartek, 23 czerwca 2016

BIAŁYSTOK: na wakacje wracają pociągi do Walił!

Po szesnastu latach wracają pociągi do stacji Waliły. Wprawdzie na razie tylko weekendowe i tylko na trzy wakacyjne miesiące, ale to zawsze coś. Pierwszy pociąg wyjedzie w trasę już 2 lipca. Połączenie weekendowe będzie realizowane do końca września.

Koszt uruchomienia połączenia kolejowego to prawie 65 tysięcy złotych. Połowę z tego zapłaci samorząd województwa podlaskiego. Pozostałe koszty sfinansują gminy: Gródek i Michałowo. Co więcej, skłonne do partycypowania w kosztach jest także miasto Białystok.

Pociąg będzie jeździł w soboty i niedziele. Około 9. rano zaplanowano wyjazd z Białegostoku, a o 16:00 powrót z Walił. Mijane stacje to m.in. nieczynny od wielu lat dworzec kolejowy Białystok Fabryczny, następnie Kuriany, Zajezierce, Żednia, Sokole i na koniec trasy – Waliły. Koszt biletu normalnego na całej trasie to 5,30 zł. Obowiązują również ustawowe zniżki. Bilet na tę trasę będzie można kupić tylko w pociągu lub przez Internet. Z tytułu zakupu biletów u kierownika pociągu pasażerowie nie będą ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Przejazdy realizować będą Przewozy Regionalne swoim autobusem szynowym SA 108. Trwają przygotowania trakcji kolejowej. Oczyszczone będą nasypy, wycięte krzewy i drzewa w skrajni toru.

Ostatni pociąg z Białegostoku do Walił odjechał 2 kwietnia 2000 roku. W tym roku przypada 130. rocznica uruchomienia tej linii kolejowej.

fot. Kolejowe Podlasie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane