niedziela, 26 czerwca 2016

KRAKÓW: Koleje Małopolskie od grudnia na Sądecczyźnie?

Jak będzie kształtować się siatka regionalnych połączeń kolejowych w Małopolsce od grudnia tego roku? Niewykluczone, że obsługą trasy z Tarnowa do Nowego Sącza i Krynicy zajmą się Koleje Małopolskie. Planowany jest również powrót połączeń na linii Stróże – Jasło i Sucha Beskidzka – Żywiec.

Województwo intensywnie pracuje nad nowym rozkładem jazdy. Urzędnicy prowadzą ustalenia związane z przejęciem obsługi trasy kolejowej z Tarnowa do Nowego Sącza i Krynicy przez Koleje Małopolskie. Z kolei Przewozy Regionalne Odział Małopolski przymierzają się do uruchomienia połączeń do Jasła przez Gorlice oraz na linii Żywiec – Sucha Beskidzka. Pewne jest przejęcie trasy Kraków - Tarnów przez Koleje Małopolskie i start kolejnej linii SKA o numerze 3. Z prawdopodobnych scenariuszy prawdopodobne jest, że pociągi na linii Tarnów - Nowy Sącz - Krynica uruchamiać będą wymiennie Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne.

Dobre wiadomości dla mieszkańców Żywiecczyzny i Ziemi Gorlickiej. Planowane jest, aby linia komunikacyjna Sucha Beskidzka – Żywiec oraz Stróże – Gorlice – Jasło były obsługiwane przez Przewozy Regionalne w nowym rozkładzie jazdy pociągów 2016/2017. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego prowadzi obecnie rozmowy z samorządami lokalnymi usytuowanymi wzdłuż tych linii kolejowych w sprawie partycypowania w części kosztów uruchomienia połączeń. Wszystko zależy jednak od... pieniędzy.

Na pozostałych relacjach w województwie nie planuje się znaczących zmian. Pociągi w kierunku Zakopanego, Bielska i Oświęcimia mają kursować w ilości nie mniejszej niż obecnie. Rozwój oferty Kolei Małopolskich wymusi z pewnością większe dofinansowanie ze strony władz wojewódzkich. Dobry rozkład jazdy Przewozów Regionalnych może zależeć z kolei od poziomu, do którego ograniczone zostanie finansowanie przewoźnika.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane