środa, 8 czerwca 2016

"Nocna Szyna" Odcinek 149: Berlin, linia U1 (Warschauer Str. - Uhlandstr.)

Z Londynu przenosimy się do Berlina, by oddać się przyjemności przyjrzenia się z bliska tamtejszej sieci metra. Zaczynamy od małoprofilowej linii U1.

Linia U1 kursuje na trasie Warschauer Strasse - Uhlandstrasse. Liczy 9 kilometrów długości i ma 13 stacji. Czas przejazdu to 21 minut. Linia na należy do utworzonej w roku 1914 sieci "kleinprofil", czyli małoprofilowych linii metra. Tworzy ją wraz z liniami U2, U3 oraz najkrótszą w Berlinie - U4. Pociągi są tam węższe (2,30 m) i niższe (3,10 m) w stosunku do zwykłych składów, przez co sprawiają wrażenie, jakby były to bardziej tramwaje lub wąskotorowa kolejka.

Połowa trasy linii U1 znajduje się na powierzchni ziemi, prowadząc po estakadzie. Reszta to stacje podziemne. Budowę sieci metra w Berlinie rozpoczęta od nadziemnych odcinków pod koniec XIX wieku. Jeśli chodzi o linię U1, jako pierwszy uruchomiono odcinek: Stralauer Thor – Gleisdreieck, co nastąpiło 18 lutego 1902 roku. 12 sierpnia tego samego roku wydłużono trasę do Warschauer Brücke. 3 listopada 1912 oddano podróżnym do dyspozycji dwupoziomowy dworzec metra Gleisdreieck. Niespełna rok później, 13 października 1913 roku, uruchomiono trasę Wittenbergplatz – Uhlandstraße. Dzisiejszy odcinek Gleisdreieck – Wittenbergplatz, którym linia U1 omija stację Bülowstrasse, uruchomiono 24 października 1926 roku. Od tej pory trasa linii nie zmienia się, poza dodaniem stacji Kurfürstendamm w roku 1961 oraz przebudową stacji Warschauer Brücke.

Stacji tej dotyczy zresztą pewna historia. Po II wojnie światowej nie uruchomiono jej ponownie, ze względu na zniszczenia. Nie uczyniono tego potem przez wiele lat, ponieważ Warschauer Brücke była jedyną stacją, która po budowie Muru Berlińskiego znalazła się po wschodniej, komunistycznej stronie. Dopiero 14 października 1995 roku uruchomiono ją ponownie, po remoncie i już pod zmienioną nazwą.


fot. Jörg Mollowitz, CC-BY SA 2.0

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane