czwartek, 16 czerwca 2016

ŁÓDŹ: Dworzec Fabryczny i jego przygody z planem kursowania pociągów

W Łodzi wielkie odliczanie do otwarcia nowego Dworca Fabrycznego. Od grudnia na podziemny obiekt zawitają pociągi, a tymczasem na początku czerwca media obiegły niepokojące informacje o kolosalnych i absurdalnych obostrzeniach, dotyczących zaglądających tam składów. Spokojnie jednak, nie będzie tak źle. Nie będzie konieczności obsługi odcinka Łódź Fabryczna – Łódź Widzew składami wagonowymi z lokomotywami na obu końcach. Centrum Projektów Unijnych raczej zezwoli na obsadzenie "fabrycznych" pociągów składami Dart i Flirt3.

Wszystkie te rewelacje wzięły się z rzekomego zakazu manewrów na stacji Łódź Fabryczna. Jednak według PKP PLK nie będzie takiego zagrożenia. Brak torów na zachodniej głowicy rozjazdowej stacji nie stanowi bowiem przeszkody dla zmiany czoła składów wagonowych. Sposób prowadzenia ruchu będzie zbliżony do tego znanego ze starego dworca, kiedy to jedna lokomotywa przyprowadzała skład wagonowy, druga była doczepiana do niego i odprowadzała pociąg w kierunku Widzewa. Takie rozwiązanie zresztą jest stosowane także na krakowskim Dworcu Głównym.

PKP Intercity w nowym rozkładzie jazdy uruchomi z dworca Łódź Fabryczna 35 pociągów w dobie. Ma pojawić się pociąg Łódź Fabryczna – Szczecin ze zmianą czoła na Widzewie. Na trasie Łódź – Warszawa wszystkich pociągów PKP IC ma być trzynaście. Będą też 4 pary wydłużone w kierunku Wrocławia, które pojadą przez Chojny i Lublinek, omijając Dworzec Kaliski. Część kursów zostanie wydłużona i będzie kursować bezpośrednio do Białegostoku czy Olsztyna, obsadzana nowoczesnymi EZT.

Spółka Łódzka Kolej Aglomeracyjna na Dworcu Fabrycznym wyprawiać będzie 14 par pociągów do Koluszek, Skierniewic i Warszawy. Pozostałe pociągi zorganizują Przewozy Regionalne, które już zapowiedziały, że zmodernizowane pojazdy EN57 także nie będą miały problemu z wjazdem na stację. W sumie z nowego Dworca Fabrycznego ma odjeżdżać 109 pociągów wszystkich przewoźników w ciągu dobry.

fot.: lodz.naszemiasto.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane