czwartek, 23 czerwca 2016

Stacje kolejowe Polski - Żabno

Chociaż „szczucinka” już najpewniej nigdy nie zachwyci nikogo regularnych składem pasażerskim, to do dziś na linii kolejowej 115 z Tarnowa do Szczucina nie brakuje ciekawych miejsc i urokliwych obiektów, które jeszcze opierają się upływowi czasu.

Stacja kolejowa w Żabnie to jeden z takich obiektów – dodam, że jeden z ładniejszych. Stację otwarto 15 października 1906 roku pod nazwą Żabno nad Dunajcem. Dopiero w roku 1946 stacja straciła przyrostek i pozostało samo Żabno. Budynek dworcowy zachował się w dobrym stanie. Jest to bardzo ciekawa, murowana budowla, która przybiera w rzucie kształt litery E bez środkowej belki, podwórzem zwróconej w stronę torów. Przestrzeń między bokami budynku zabudowano stalowym gankiem z przeszkleniami. To tam kryła się kasa, poczekalnia i posterunki drużyn stacyjnych.

Stacja nie posiada teoretycznie ani jednego peronu. Do pociągów wsiadało się, podobnie jak w Dąbrowie Tarnowskiej, z wału ziemnego przekrytego betonowymi płytami. Ostatni pociąg przejechał tamtędy 3 kwietnia 2000 roku. Od tego czasu linia, jak i stacja w Żabnie, popadają w zapomnienie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane