wtorek, 14 czerwca 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 78: Orzysz

Chociaż temat kolei przemierzającej magiczną krainę mazurskich jezior pisałem już przy okazji Mrągowa, to jednak Orzysz, jako niegdyś stacja węzłowa, zasługuje na swoje miejsce w naszym cyklu.

Do Orzysza główna linia kolejowa dotarła 2 października 1911 od strony Mrągowa. Potem, w połowie czerwca 1915 roku, uruchomiono relację Orzysz – Ełk, dopełniając tym samym 122-kilometrową linię 223 Czerwonka – Ełk. Z małą przerwa w latach 1945-1949 linia na linii prowadzono ruch pasażerski i towarowy do końca sierpnia 2009 roku. Z dniem 1 września wprowadzono korektę rozkładu polegającą na likwidacji pociągów w relacji Mrągowo – Orzysz – Ełk. A jeszcze rok wcześniej były dwie pary połączeń codziennych… Ale, to zaledwie część kolejowej historii Orzysza.

Za czasów pruskich na Warmii i Mazurach powstało wiele lokalnych linii kolejowych. Zanim więc ukończono linię z Czerwonki do Ełku, z Orzysza można było już dojechać do Pisza i Giżycka. Linię kolejową do Pisza, o długości ponad 24,5 kilometra, uruchomiono jako jednotorowy, lokalny trakt żelazny do zastosowań pasażersko-towarowych 15 listopada 1915 roku. Linia służyła do 23 stycznia 1945 roku, kiedy odbył się ostatni przejazd pociągu na tej trasie. Wkrótce potem trasę rozebrano. Z kolei 1 czerwca 1906 roku otwarto ponad 29-kilometrową linię do Giżycka. Ona zresztą też rozstała w roku 1945 rozebrana.

Sama stacja w Orzyszu to obszerny budynek dworcowy oraz dwa dwukrawędziowe perony, z których zachował się jeden. Trzy tory wyglądają na przejezdne, przy czym nie tak dawno temu musiał być prowadzony remont linii (przypuszczalnie okolice 2012 roku) – świeża lub dobrze oczyszczona podsypka i dość równy profil torowiska świadczą o poprawkach na trasie. Na peron prowadzi dojście w poziomie szyn. Brak jakichkolwiek wiat i zadaszeń, co jest znamienne dla dworców kolejowych w tym regionie Polski. Na stacji zamontowano świetlny system sterowania ruchem, zastępując semafory kształtowe.

Wjazd na stację Orzysz od strony Ełku (Google Maps)

Budynek dworca Orzysz (Google Maps)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane