wtorek, 21 czerwca 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 79: Więcbork

Kolej przez środek Krajny wystartowała pod koniec XIX wieku. Wszystko zaczęło się od odcinka linii 281 z Nakła do Chojnic, otwartego 1 października 1894 roku. Wkrótce potem, bo w roku 1906, uruchomiono przewozy pasażerskie w ramach linii kolejowej 240 między Złotowem a Więcborkiem, a w czerwcu 1909 roku oddano do użytku odcinek Terespol Pomorski – Więcbork, domykając tym samym całą trasę ze Złotowa do Świecia. Od tego czasu stacja w Więcborku stała się dużym węzłem kolejowym, z którego pociągi rozjeżdżały się we wszystkich kierunkach.

Lata 90. XX wieku przyniosły stacji upadek. 21 maja 1993 zlikwidowano połączenia Więcbork – Złotów, a w grudniu 1995 pociągi przestały kursować między Pruszczem-Bagienicą a Więcborkiem, ostatecznie kończąc kolejową przygodę dla linii 240. Z dniem 1 czerwca 2000 roku całkowicie zlikwidowano ruch pociągów pasażerskich z Chojnic przez Więcbork aż do Gniezna. Linia kolejowa 281 Nakło - Więcbork - Chojnice jest jednak czynna dla przewozów towarowych. W urzędzie marszałkowskim w Toruniu trwają prace na rzecz wznowienia przewozów regionalnych na tej trasie. Natomiast linia kolejowa 240 relacji Złotów - Więcbork - Świecie n/Wisłą zmieniła w 2014 roku status z zlikwidowanej na zawieszoną i jest na całym odcinku zabytkiem wpisanym do rejestru wojewódzkiego konserwatora zabytków w Toruniu.

Stacja w Więcborku posiada 9 torów oraz 2 perony osobowe, z 4 krawędziami w sumie. Wyróżnia ją urokliwa zabudowa. Ładny budynek dworcowy w pruskim stylu, posiadający parter, piętro i poddasze, przykryte ceramiczną dachówką. Zwraca uwagę także nastawnia i murowana wieża wodna.

Dworzec w Więborku (Google Maps)

Wylot z Więcborka w kierunku Nakła nad Notecią (Google Maps)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane