środa, 15 czerwca 2016

TORUŃ: wybrano przebieg tramwaju na Osiedle JAR

W Toruniu wybrano trasę przebiegu dla planowanej linii tramwajowej na północ, do prężnie budującego się nowego osiedle mieszkaniowego JAR. To efekt zakończonych konsultacji społecznych, o których wspominałem przez kilkoma tygodniami.

JAR to wyzwanie – na ponad 40 hektarach intensywnie pojawiają się nowe domy jednorodzinne oraz zabudowa zbiorowa. Toruńscy urzędniczy prognozują tam nawet 20 tysięcy mieszkańców w niedalekiej przyszłości. Zapewnienie szybkiej opcji dojazdu do centrum jeszcze zanim dzielnica wypełni się ludźmi jest w Polsce ewenementem. W większości miast bowiem nowe trasy szybkiego transportu buduje się dopiero wtedy, kiedy tradycyjne środki tracą moc eksploatacyjną i stają się całkowicie niewydolne, jak na krakowskim Ruczaju czy warszawskim Tarchominie.

Spośród czterech wariantów, ujętych w studium wykonalności, wybrano wariant 4. Zakłada on, że tramwaje pojadą od placu NOT w kierunku północnym Szosą Chełmińską. Do skrzyżowania z Dekerta torowisko biegłoby jako wspólne z jezdnią. Następnie aż do skrzyżowania z Długą tory mają być ułożone w pasie rozdziału nowej nitki wzdłuż Szosy Chełmińskiej. Potem torowisko ma skręcać w kierunku wschodnim, w ulicę Długą. Urzędnicy przewidują tutaj możliwość ruchu autobusowego po pasie torowiska w obrębie przystanków wiedeńskich.

Dalej na północ trasa ma wieźć ulicą Legionów jako wydzielony oznakowaniem poziomym pas w jezdni. Po 200 metrach od Ronda Czadcy torowisko ma przejść na wschodnią stronę, i pozostać wydzielone od pozostałego ruchu. Przed torami kolejowymi, na terenach usługowo-magazynowych, zaplanowano dodatkowo budowę torów odstawczych i zaplecza technicznego na potrzeby taboru tramwajowego i autobusowego. Torowisko skręcać ma dalej w Polną i biec ulicą Ugory i Watzenrodego do pętli tramwajowej na Heweliusza, już na osiedlu JAR.

Mieszkańcy są zgodni – tramwaj jest potrzebny. Nie było protestów i sprzeciwu, jest pełna akceptacja dla zaproponowanego do realizacji wariantu. Po uzyskaniu przez miasto decyzji środowiskowej będzie można rozpocząć przygotowania już do realizacji wspomnianej inwestycji, której efekty najpewniej zobaczymy za jakieś 5 lat.

fot. UM Toruń

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane