czwartek, 14 lipca 2016

Darmowy dostęp do torów dla składów na ŚDM - prezent od PKP PLK

Jak poinformował w ubiegłym tygodniu portal „Rynek Kolejowy”, powołując się na informacje uzyskane w PKP PLK, zarządca infrastruktury kolejowej w kraju zaproponuje dla wszystkich pociągów międzywojewódzkich, uruchamianych specjalnie na czas ŚDM, zniżkę za podstawowy dostęp do torów w wysokości maksymalnej, czyli 100%. W praktyce oznacza to, że pociągi specjalne będą niejako kursować po Polsce za darmo. Pozostaną tylko opłaty za zapowiedzi i dostęp do krawędzi peronowej.

Przyjęta 18 maca 2016 ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w RP oraz Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 ustaliła, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie przekaże dotacji diecezjom na zorganizowanie pociągów dodatkowych. Dopłaty mogą się pojawić jedynie w formie dotacji celowej, rozliczanej jako różnica między wpływem z biletów a kosztem uruchomienia dodatkowych połączeń, i to dopiero po całym zdarzeniu. Jednak PKP PLK postanowiło wykorzystać możliwość przyznania ulgi na dostęp do torów, które dotąd, w wysokości do 25%, otrzymywały jedynie składy pociągów intermodalnych.

No tak, ulga dla pociągów międzywojewódzkich się udała. A co z pociągami regionalnymi, które będą kursować po całej Małopolsce przez ponad tydzień? Kraków będzie musiał zapłacić za nie sam…

fot. Polskie Radio

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane