piątek, 1 lipca 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 34: linia kolejowa Bergen - Oslo (Norwegia)

Norwegia to chyba kolejowo najciekawsze państwo na świecie. Transportem szynowym na terenie kraju zajmują się Norweskie Koleje Państwowe (NSB). Kolej w Norwegii dobrze rozwinięta sieć połączeń, która rozciąga się od Kristiansand na południu do Bodø, leżącego powyżej koła podbiegunowego. Tory kolejowe mają łączną długość powyżej 3 tysięcy kilometrów i przebiegają przez 775 tuneli oraz przez ponad 3 tysiące mostów. Te wszystkie w połączeniu z wiedzą o norweskiej rzeźbie terenu robią ogromne wrażenie. Norwegia bowiem należy do najbardziej górzystych krajów świata. Trud jednak opłacił się - dzięki temu można dziś podziwiać z okien pociągu zapierające dech w piersiach doliny, wzgórza, wąwozy i inne, cudowne widoki.

Linia Oslo – Bergen, zwana Bergensbanen, łączy dwa największe miasta Norwegii. Poza swoim oczywistym i niezaprzeczalnym pięknem jest to najwyżej położona trakcja kolejowa w północnej Europie. Odległość od początku do końca trasy to 496 kilometrów. Najbardziej malowniczy odcinek rozciąga się nad Hardangervidda, najwyżej położonym płaskowyżem w Europie. Stacja Finse, znajdująca się na wysokości 1222,2 metrów to najwyższy punkt na trasie.
Bergensbanen obchodziła w 2009 roku stulecie swojego istnienia. Budowa rozpoczęła się w 1875 i trwała 34 lata, a zaangażowanych w nią było aż 15 tysięcy ludzi. Na trasie znajdują się aż 182 tunele - wszystkie one musiały zostać wydrążone ręcznie. Pierwszy pociąg wjechał na stację Oslo Østbanestasjon 25 listopada 1909, a dwa dni później linia Bergensbanen została oficjalnie otwarta przez króla Haakona VII.
Rany boskie, co ja wam tutaj będę! Zapraszam na 7-godzinną podróż!


fot. SRS scandiline (CC-BY SA 2.5)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane