piątek, 15 lipca 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 36: Shinkansen, Tokio - Nagano (Japonia)

Niemcy mają ICE, Francuzi TGV, a Japończycy wożą się pociągami Sinkansen (Shinkansen). Składy te wożą pasażerów między największymi miastami w kraju z prędkością nawet 300 km/h.

Nazwa „shinkansen” została użyta po raz pierwszy w latach 40. ubiegłego wieku dla planowanej linii kolejowej, która miała łączyć Tokio z Shimonoseki. W wyniku przegranej wojny, plany odrzucono. Shinkansen tłumaczy się dosłownie jako "Nową Główną Linię" – odnosiła się bowiem pierwotnie do jednej linii Tōkaidō, która połączyła Tokio z Osaką przed olimpiadą w 1964 roku. Z biegiem lat linia rozrosła się w ogólnokrajową sieć, przejmując nazwę. Poszczególne linie zawierają w sobie nazwy regionów, przez które biegną (np. Tōhoku Shinkansen), a pojedyncze superekspresy posiadają łatwe do zapamiętania nazwy jak "Hikari" ("Światło") czy "Kodama" ("Echo").

Dziś zapraszam w podróż po centralnej części sieci, z Tokio do Nagano. Pojedziemy linią Hokuriku Shinkansen, która zaczyna się od stacji Takasaki i ma 117 kilometrów długości. Odcinek Tokio – Takasaki przebiega liniami Tōhoku i Jōetsu. W sumie odcinek Tokio – Nagano liczy 226 kilometrów. Odcinek Takasaki – Nagano uruchomiono 1 października 1997 roku. Trwa jego rozbudowa i stopniowe przedłużanie. Na linii operują składy serii E2, E7 oraz W7. Maksymalna prędkość komunikacyjna wynosi 260 km/h.


Wikipedia (CC-BY 2.0)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane