piątek, 29 lipca 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 38: linia kolejowa Pittsburgh - Connellsville (Stany Zjednoczone)

Linie kolejowe w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej mają to do siebie, że każda z nich nosi pewną nazwę, charakterystyczną dla niej. Nie inaczej jest w przypadku Pittsburgh and Lake Erie Railroad, która ciągnie się na długości 122 mil (196 km) od stacji Haselton w Youngstown w Ohio do Connellsville w stanie Pensylwania, po drodze przejeżdżając przez Pittsburgh.

Spółka, która wybudowała linię, nosi dokładnie taką samą nazwę. Została założona 11 maja 1875 z siedzibą w Pittsburghu właśnie. Zarówno spółka, jak i linia znane są ze skrótów nazwy: P&LE lub PLE, a także z określenia „Little Giant” („mały olbrzym”). Początkowo trasa służyła do transportu drewna, stali, rud żelaza czy węgla, i założeniem traktu towarowego została zbudowana. Pierwsze tory linii położono wiosną 1877 roku w Beaver Falls, najgęściej zaludnionego miasta po Pittsburghu. Dzięki porozumieniom zawartym z innym kolejowym spółkom, pozwalającym na operowanie na swoich liniach kolejowych, odcinek Pittsburgh – Youngstown ukończono 27 stycznia 1879 roku. W roku 1883 ukończono odcinek z Pittsburgha do Connellsville.

Linia posiada połączenia z innymi liniami kolejowymi: w Haselton z New York Central Railroad (NYC) oraz Baltimore and Ohio Railroad (B&O) w Youngstown, na stacji West Pittsburgh, Port Vue oraz w Connellsville.

Dzisiejsza podróż do jazda 58-milowym (93 km) odcinkiem z Pittsburgha do Connellsville, spalinowym składem Amtrak.


fot. Doug Kroll (american-rails.com)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane