piątek, 22 lipca 2016

KRAKÓW: 60 autobusów Solaris IV generacji już na stanie MPK

Zgodnie z zapowiedziami jeszcze przed rozpoczęciem ŚDM do Krakowa dotarło 60 nowych 12-metrowych autobusów wyposażonych w silniki Euro 6. Pasażerowie nie będą mieli problemu z rozpoznaniem nowych Solarisów, ponieważ ich design jak wiadomo, znacznie różni się od poprzedniej wersji.

Autobusy nowej generacji posiadają np. więcej miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi oraz bardziej przestronne wnętrze. Miła niespodzianka czeka też na użytkowników urządzeń mobilnych korzystających z komunikacji miejskiej, ponieważ w każdym pojeździe znajdą się trzy porty/ładowarki USB, dzięki którym będzie można uzupełnić baterie smartfonów lub tabletów.

Autobusy są oczywiście wyposażone w klimatyzację, monitoring i nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z tablic wyświetlających trasę przejazdu wraz z mapą Krakowa oraz system nagłośnienia. Nie zapomniano także o automatach biletowych. Pasażerowie zapłacą w nich za bilet nie tylko gotówką (monetami), ale też kartą płatniczą.

Nowością w Krakowie jest, zastosowany w autobusach, system rekuperacji energii. Odzyskiwana w procesie hamowania energia kinetyczna po przekształceniu na elektryczną jest gromadzona w specjalnych superkondensatorach. W drzwiach wszystkich nowych autobusów zostały zamontowane specjalne bramki, które zliczą wsiadających i wysiadających pasażerów uwzględniając lokalizację przystanków na trasie. Dane będą wykorzystywane w aktywnym zarządzaniu komunikacją, np. potwierdzając potrzebę zwiększenia częstotliwości kursowania pojazdów na danej linii.

Umowa na realizację tego zlecenie została podpisana z firmą Solaris Bus & Coach 4 lutego 2016 roku. Wartość kontraktu to ponad 71 milionów złotych. Zakup został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

fot. Solaris Bus & Coach

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane