sobota, 16 lipca 2016

KRAKÓW: przetarg na remont linii kolejowej 94 do Spytkowic!

PKP PLK ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji i roboty budowlane na odcinku Kraków Swoszowice - Spytkowice i Brzeźnica – Przeciszów. Inwestycja przeprowadzona będzie w ramach zadania "Prace na linii kolejowej nr 94 na odcinku Kraków Płaszów – Oświęcim" Krajowego Programu Kolejowego. Zadanie ma zostać zrealizowane w przyszłym roku. Szacunkowy koszt inwestycji to prawie 47 milionów złotych brutto.

Przedmiotem zamówienia jest poprawa parametrów linii 94 w trybie „projektuj i buduj" na odcinkach Kraków Swoszowice – Skawina (km 6,678 – 14,663) i Podbory Skawińskie – Spytkowice (km 18,990 – 41,360). Na realizację wszystkich prac oraz projektu przeznaczono 405 dni. Otwarcie ofert zaplanowano na drugą połowę sierpnia.

Od lat stan linii kolejowej 94 pogarsza się. W ostatnim czasie wyremontowano zaledwie 8-kilometrowy odcinek Podbory Skawińskie – Przeciszów, dzięki czemu prędkość pociągów wzrosła do 100 km/h. Niestety na wielu odcinkach prędkość ograniczona jest nawet do 40 km/h, przez co podróż do Spytkowic trwa niemal godzinę – a to tylko 41 kilometrów. Gorzej jest już tylko na linii 133 między Krakowem a Katowicami oraz na linii przez Wadowice. Pociągi pokonujące całą trasę do Oświęcimia potrzebują ponad półtorej godziny. Zaplanowane prace są ponadto elementem rozwoju Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Krakowie, której trzecia linia, po otwarciu łącznicy Zabłocie – Krzemionki, ma zostać wydłużona do Skawiny i częściowo dalej, w stronę Spytkowic.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane