środa, 13 lipca 2016

"Nocna Szyna" Odcinek 152: Berlin, linia U55

Do czasu uruchomienia tej linii opisywana 2 tygodnie temu linia U4 była najkrótszą w Berlinie. Teraz palmę pierwszeństwa dzierży dzisiejsza bohaterka – linia U55.

Linię o długości 1800 metrów uruchomiono 8 sierpnia 2009 roku, jako fragment przyszłego przedłużenia linii U5 z Alexanderplatz na północny-zachód miasta. Posiada zaledwie 3 stacje: Brandenburger Tor przed Bramą Brandenburską, Bundestag obok Bundestagu i Reichstagu oraz Hauptbahnhof – dokładnie pod peronami Dworca Głównego. Brakujący odcinek Brandenburger Tor – Alexanderplatz ma zostać uruchomiony najwcześniej w roku 2020. W planie są także kolejne stacje – linia ma kursować przez Turmstrasse do Jungfernheide. Po stworzeniu brakującego odcinka ze stacjami: Berliner Rathaus, Museumsinsel oraz Unter den Linden zakończy się historia linii U55 – zostanie wchłonięta w struktury linii U5.

Na trasie tej kursuje tylko jeden 2-wagonowy pociąg F79 z częstotliwością 10 minut. Czas jazdy to około 2,5 do 3 minut. Ze względu na brak jakiegokolwiek torowego połączenia z resztą sieci, pociąg został „włożony” do tunelu za pomocą specjalnego dźwigu przez otwór wpustowy, przez który do tunelu dostarczano konieczne materiały i narzędzia do budowy linii. Budowa odcinka kosztowała niemal 320 milionów Euro, a korzysta z niej ponad 6 tysięcy pasażerów dziennie.


fot. Kuba Niewiedział

Przebieg linii U55 (fot. Uploader, CC-BY SA 2.5)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane