czwartek, 28 lipca 2016

Stacje kolejowe Polski - Wisła Głębce

Stacja kolejowa w Głębcach, dzielnicy Wisły, uruchomiona została 3 września 1933 jako tymczasowo końcowy dworzec na linii kolejowej 191 z Goleszowa. Dalej linia miała być przedłużona aż do Zwardonia tunelem do Kubalonki i przez Koniaków. Plan ten pokrzyżował wybuch II wojny światowej i nigdy do niego nie powrócono.

W momencie uruchomienia stacja nosiła nazwę Głębce. W roku 1936 zmieniła się ona na Wisła Głębce, a w okresie II wojny światowej najpierw funkcjonowała jako Weichsel Glembce (1939-43), a następnie jako Weichsel Glebce (1943-1945). Dworzec jest położony w bardzo urokliwej okolicy, otoczony mnóstwem zieleni. Znajduje się na poziomie 537 metrów n.p.m.. Na stacji stoi piętrowy, murowany budynek stacyjny z doklejoną do niego parterową przybudówka, wyposażoną w drewnianą werandę z przeszkleniem, pełniącą rolę letniej poczekalni. W tej niskiej części mieściły się kasy i poczekalnia (zamknięte w roku 2010), natomiast część piętrowa to posterunek dyżurnego ruchu na parterze i mieszkanie kolejowe na piętrze. Obok dworca zlokalizowano również magazyn dworcowy z rampą. Przed stacją znajduje się żelbetowy wiadukt łukowy nad doliną Dziechcinki, jedna z bardziej znanych w Polsce budowli kolejowych.

Część zasadnicza stacji składa się z trzech niskich peronów: dwóch jednokrawędziowych i jednego wyspowego. Posiada cztery tory główne, z których dwa są czołowymi (bliżej budynku dworca), natomiast dwa kolejne łączą się za stacją, przed kamiennym wiaduktem nad ulicą Dworcową, i tworzą stosunkowo długi tor wyciągowy, mający w założeniu stanowić przedłużenie linii do Zwardonia. Po stronie północnej stacji, od Goleszowa, znajdują się dodatkowo dwa krótkie tory: odstawczy oraz żeberko ochronne.

Do stacji dojeżdża weekendowo-wakacyjny skład IC Wisła z Warszawy oraz kilka pociągów Kolei Śląskich, w tym weekendowe składy Czarna Wisełka i Czantoria, kursujące jako przyspieszone z Gliwic i Częstochowy.

fot. DTG (CC-BY SA 3.0)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane