wtorek, 12 lipca 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 82: Bąk

Stacją Bąk. Stacja Leśne Lasy, chciałoby się powiedzieć. Oddalona od najbliższych zabudowań o co najmniej 3 kilometry, a od właściwego Baku o dobrze 6 km. Trudno się więc dziwić, że regularnym pociągiem tam nie dotrzemy. Bąk stanowi północny wierzchołek trójkąta kolejowego, jaki tworzą linie 215 i 201, z przecinającą go linią 203. Stacje w trójkącie to Bąk, Czersk i Szlachta, przy czym tylko Bąk nie jest w tej chwili użytkowany w ruchu pasażerskim.

Jako pierwsze połączenie do Bąka powstało przedłużenie linii kolejowej 215 z Laskowic Pomorskich. Nasyp z Czerska przez Karsin istniał już od 1914 roku, ale w obliczu wojny i późniejszych trudności budowę rozpoczęto dopiero w lipcu 1925 roku. Trudności terenowe oraz problemy finansowe spowodowały przerwanie budowy pod koniec roku. Prace zostały wznowione w kwietniu 1926 roku. 1 listopada 1926 torowisko z Czerska do Kościerzyny było przejezdne, jednak roboty wykończeniowe trwały do września 1928. Powstały wówczas dworce w Karsinie, Olpuchu (obecnie Olpuch Wdzydze) oraz właśnie w Bąku, wraz z domami mieszkalnymi dla pracowników kolejowych. Na trasie Czersk – Bąk pociągi przestały kursować wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy w grudniu 2012 roku. Ten 22-kilometrowy odcinek wykorzystywany jest jedynie w ruchu towarowym.

Kolejną linią, która czyni z Bąka węzeł kolejowy, jest linia 201 prowadząca z podbydgoskiej Nowej Wsi Wielkiej do Portu w Gdyni przez Rynkowo, Wierzchucin, Bąk i Kościerzynę. Linię na odcinku z Bąka do Kościerzyny uruchomiono oficjalnie 15 października 1928 roku. W dwa lata później, 9 listopada 1930 roku, do użytku oddano odcinek z Bąka do stacji towarowej Maksymilianowo, Tam także pociągi przestały kursować w ostatnim czasie. Najpierw w roku 2011 zawieszono ruch z Lipowej Tucholskiej do Bąka, a od grudnia 2012 roku pociągi osobowe nie kursują na odcinku Bąk – Kościerzyna.

Stacja w Bąku, choć linia 201 stanowi fragment magistrali węglowej, nie ma charakterystycznej dla tej trasy zabudowy w stylu tzw. „Bydgoszcz-Gdynia”. Podobnie jak stacje Karsin i Olpuch Wdzydze posiada niewielki budynek o dwóch częściach różnej wysokości, rozdzielonych strzelistym wykuszem. Od strony peronów dodatkowym zaburzeniem kompozycji jest, doklejona pod wspomnianym przewyższeniem, nastawnia dworcowa z kopertowym dachem. Cały dworzec nadal przykryty jest ceramiczną dachówką. Stacja posiada trzy wąskie perony, wyłożone płytami betonowymi i trylinką, zabudowane w międzytorzu. W ostatnim okresie ze stacji odjeżdżały po 3-4 pociągi na dobę, m.in. do Czerska, Laskowic i Wierzchucina.

fot. Joymaster

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane