wtorek, 26 lipca 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 84: Nowe

Nowe to 6-tysięczne miasteczko w powiecie świeckim, które przez kilkadziesiąt lat figurowało na mapie połączeń kolejowych w Polsce. Ze światem łączyła je ponad 6-kilometrowa linia kolejowa 242, której bieg rozpoczynał się w stacjo Twarda Góra, będącej częścią linii 131 (Magistrali Węglowej).

Historia linii rozpoczyna się na samym początku XX wieku. Trasę uruchomiono 19 listopada 1904 roku jako jednotorowy szlak o normalnym prześwicie, z jedną tylko stacją pośrednią Przyny. Pociągi towarowe i pasażerskie kursowały tamtędy do lipca 1989 roku. Wraz z nowym rozkładem, dokładnie 10 lipca, zawieszono ostatnie połączenia. Jeszcze przez ponad 10 lat trasa służyła pociągom towarowym do fabryki mebli w Nowem, jednak w roku 2000 i ta funkcja została zaniechana. Ostatecznie linia została zlikwidowana wiosną 2009 roku. W jej miejscu zorganizowano ścieżkę pieszo-rowerową. W ostatnim rozkładzie jazdy między Twardą Górą a Nowem kursowało 10 par pociągów, a więc wynik niesamowity. Czas przejazdu odcinka z postojem w Przynach wynosił rozkładowo 11 minut.

Sama stacja początkowo nosiła nazwę Neuenburg. Składała się z jednego peronu przyległego do okazałego, strzelistego budynku dworca o nieregularnej bryle, wykonanego z czerwonej cegły. Budynek stoi do dziś i w stanie bardzo dobrym mieści prywatne mieszkania. Nad wejściami ciągle wiszą PKP-owskie tablice z nazwą stacji. W obrębie dworca istniało też kilka torów dodatkowych, które, jak tor zasadniczy, zostały rozebrane, a także jednostanowiskowa lokomotywownia, wyburzona w latach 80. XX wieku w wyniku zaniechania obsługi parowej tego odcinka.

Dworzec w Nowem (fot. peter83, Ogólnopolska Baza Kolejowa)

Miejsce po linii kolejowej 242 w rejonie Twardej Góry (fot. peter83, Ogólnopolska Baza Kolejowa)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane