niedziela, 3 lipca 2016

Tramwaje w Polsce (suplement) - Bydgoszcz, linia 4

Linia tramwajowa 4 w Bydgoszczy zaczyna swoją historię od oznaczenia D, pod którym kursowała na trasie Gdańska – Długa od zakończenia II wojny światowej. W roku 1948 oznaczenie to zmieniono na numer 4, po czym skierowano ją na trasę od Dworca Głównego do Bielaw. Po otwarciu trasy pod szpital na Jurasza „czwórka” trafiła tam w roku 1949. Po likwidacji tej trasy linia 4 wróciła na Bielawy w roku 1974. W roku 1989 skierowana została czasowo do pętli Las Gdański (wówczas Leśny Park Kultury i Wypoczynku), a w roku 1990, ze względu na likwidacje torowiska do dworca kolejowego, została zlikwidowana.

W wyniku porządkowania numeracji linii z dniem 1 lutego 1996 numerem 4 została oznaczona inna linia, a mianowicie „dziesiątka” kursująca z Bielaw na Glinki od lat 80. XX wieku. Zmiana była związana z montażem w tramwajach jednocyfrowych kasetonowych wyświetlaczy numeru linii.

Obecna trasa linii nie zmieniła się od wielu lat. Liczy 8,6 kilometra długości, 18 przystanków, a czas przejazdu, w zależności od pory dnia i natężenia ruchu, waha się od 31 do 35 minut. Tramwaje kursują co 20 minut, a w godzinach 6-18 od poniedziałku do piątku dwa razy częściej.


fot. Artur Lion (CC-BY SA 3.0)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane