poniedziałek, 22 sierpnia 2016

"Katastrofy komunikacyjne w Polsce" Odcinek 40: katastrofa samolotu An-2 w Polskiej Nowej Wsi

Pośród wielu lotniczych katastrof w Polsce niewiele jest zdarzeń, których tragiczny przebieg był tak niespodziewany, jak w przypadku wypadku w Polskiej Nowej Wsi 16 września 1984 roku. Podczas pokazów lotniczych samolot An-2 o numerach rejestracyjnych SP-AMK, uległ katastrofie w wyniku przeciążenia. Na pokładzie znalazło się bowiem, zamiast dopuszczalnych 12 - 26 osób.

Do katastrofy doszło podczas pokazów lotniczych zorganizowanych przez Aeroklub Opolski na miejscowym lotnisku sportowym. Jedną z atrakcji pokazów miały być loty samolotem An-2. Na każdy lot sprzedano wśród publiczności po kilkanaście biletów (liczba miejsc siedzących bez jednego). W samolocie oprócz pasażerów i załogi leciał członek aeroklubu, który miał dbać o bezpieczeństwo lotu (miał tak rozmieścić pasażerów, aby samolot zachował stateczność). Osoby wpuszczające chętnych na pokład nie potrafiły jednak zapewnić porządku przy wchodzeniu pasażerów oraz nie zwracały większej uwagi na ich zachowanie podczas lotu. Ponadto na „lewo” na pokład wchodzili żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, z oddziału wysłanego do pomocy przy organizacji pokazów — żołnierzom „załatwił” udział w lotach ich dowódca, porozumiawszy się uprzednio z kierownictwem aeroklubu.

Lot zakończony katastrofą był ostatnim tego dnia lotem, dlatego też na pokład dodatkowo wpuszczono wszystkich żołnierzy. Osoby te w większości stanęły w tylnej części samolotu — pilot nie wiedział ani o liczbie tych osób, ani o tym, że zgrupowali się oni z tyłu. Gdy samolot wystartował masa osób zebranych z tyłu spowodowała, że stracił on stateczność i runął na ziemię. W wyniku zderzenia z ziemią zginęło 12 pasażerów. Winę za ten wypadek w całości ponosi organizator imprezy, który zaniedbał procedury bezpieczeństwa i naraził życie i zdrowie widzów. Niedaleko miejsca katastrofy w Polskiej Nowej Wsi znajduje się obelisk upamiętniający ofiary katastrofy.

fot. Tadeusz Kwaśniewski - zb. prywatne (z serwisu fotopolska.eu)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane