poniedziałek, 8 sierpnia 2016

"Katastrofy komunikacyjne w Polsce" Odcinek 38: zderzenie pociągów na stacji Warszawa Włochy (Czarny Czwartek, vol.2)

W „czarny czwartek” w Warszawie, czyli 3 września 1987 roku, jak już wspominałem doszło do dwóch poważnych wypadków komunikacyjnych w stolicy. Około 2,5 godziny po tragicznym w skutkach zderzeniu tramwajów na skrzyżowaniu w dzielnicy Wola, na przystanku kolejowym Warszawa Włochy zdarzył się jeden z wielu wypadków kolejowych w historii Warszawskiego Węzła Kolejowego, i to jeden z bardziej tragicznych w skutkach.

W godzinach popołudniowego szczytu na stojący na peronie pociąg osobowy z Siedlec do Sochaczewa najechał skład jadący z Warszawy Wschodniej do Grodziska Mazowieckiego. Oba pociągi pełne były ludzi, zmierzających z pracy i szkoły do swoich domów. W wyniku zderzenia człony jednostek spiętrzyły się, utrudniając ewakuację uwięzionych rannych spośród stert pogiętej stali.

Pociąg do Grodziska jechał za szybko. Zamiast 20 km/h, zgodnie z ograniczeniem prędkości, poruszał się trzykrotnie szybciej (60 km/h). Akcję ratunkową utrudniał wysoki nasyp i okoliczna zieleń. Ciało ostatniej ofiary wydobyto z wraku dopiero w piątek rano, po trwającej bez przerwy kilkunastogodzinnej akcji ratunkowej. Ruch został zablokowany. Zginęło 8 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych – wiele ciężko. Po tych wydarzeniach piątek, 4 września 1987, ogłoszony został dniem żałoby w stolicy.

Stacja Warszawa Włochy (warszawa.wikia.com)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane