piątek, 5 sierpnia 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 39: linia kolejowa 8, trasa Kraków Główny - Kielce (Polska)

Dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Kolei w Krakowie możemy odbyć podróż przez małopolskie szlaki kolejowe. Dziś zapraszam na wycieczkę szlakiem linii kolejowej 8 z Krakowa do Kielc.

Cała linia kolejowa 8 ciągnie się na długości niemal 317 między stacjami Kraków Główny Osobowy i Warszawa Zachodnia. Odcinek Kraków – Kielce ma 132 kilometry. Pociągi osobowe na jego pokonanie potrzebują około 2 godzin, co w skali nie tylko Małopolski, ale i całego kraju jest wynikiem imponującym. Odcinek z Radomia przez Kielce do stacji Tunel uruchomiony został w roku 1885. Niebawem dołożony został drugi tor na całej trasie. 12 listopada 1934 roku otwarto jednotorowe połączenie Tunel – Kraków Główny. Jeszcze przed II wojną światową na całej długości pojawił się drugi tor. Pierwszy odcinek „pod prądem” uruchomiono 28 maja 1960, a był to 6-kilometrowy fragment linii z Krakowa Głównego do Batowic. W latach 60. XX wieku przeprowadzono etapami także elektryfikację pozostałej części linii do Kielc: Sędziszów – Tunel (1966), Sędziszów – Kielce (1967) oraz Tunel – Kraków Batowice (1968). Obecnie linia jest w trakcie modernizacji między Radomiem a Warszawą, została też zrewitalizowana między Krakowem a Kozłowem.

Ważniejszymi stacjami na trasie są Słomniki, Miechów, Kozłów, Sędziszów oraz Jędrzejów. Od linii odchodzą: nieczynna linia 73 do Buska-Zdroju (w Sitkówce), linia 64 do Koniecpola i CMK oraz linia 62 do Olkusza i Sosnowca. Po trasie Kielce – Kraków kursują pociągi REGIO spółki Przewozy Regionalne, a także pociągi Kolei Małopolskich do Miechowa i Sędziszowa.Stacja Tunel po remoncie (fot. Grupa ZUE)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane