piątek, 19 sierpnia 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 41: linia kolejowa 024 Ústí nad Orlicí - Štíty (Czechy)

Linia kolejowa 024 to bliska polskim turystom trasa – to właśnie nią pociągi osobowe z Dolnego Śląska docierają do Uścia nad Orlicą czy Pardubic. Linia ma niemal 56 kilometrów długości i ciągnie się między stacjami Ústí nad Orlicí a Štíty, po drodze odwiedzając znaną stację Lichkov, skąd odchodzi linia kolejowa 276 do Wrocławia.

Zgodę na budowę linii na pograniczu austriacko-pruskim wydał Franciszek Józef I w roku 1870 (pierwszy) oraz 1871 roku (odcinek do Dolnej Lipki). Jako pierwszy powstał odcinek Ústí nad Orlicí - Lichkov, Granica Państwa. Inauguracja przewozów nastąpiła 10 stycznia 1874. Wkrótce powstał także niespełna 5-kilometrowy odcinek Dolní Lipka – Lichkov, którego operatorem od 1874 roku była Morawska Kolej Graniczna, aż do upaństwowienia szlaku z dniem 1 stycznia 1895 roku. 30 grudnia 1899 uruchomiono ruch kolejowy na odcinku Dolní Lipka – Štíty, domykając tym samym całą linię 024.

W latach 1939-1947 istniał tzw. Trójkąt Lichkowski, czyli połączenie na relacji Štíty – Międzylesie. Elektryfikacja trasy następowała etapami. Do roku 1982 zakończono realizację tego zadania na odcinku Ústí nad Orlicí – Letohrad, natomiast odcinek Letohrad – Lichkov zmodernizowano i zelektryfikowano wiele lat później – dopiero w roku 2008. Pozostała część trasy nadal obsługiwana jest w trakcji spalinowej.

Dziś linię obsługuje kilkanaście par pociągów dziennie, w tym trzy polskie: REGIO Glacensis i Orlice z Wrocławia do Pardubic oraz Śnieżnik z Kłodzka Głównego do Uścia nad Orlicą. Linia jest bardzo malownicza, otoczona mnóstwem zieleni i bujną rzeźbą terenu, zawdzięczaną Sudetom.


fot. David Maier (ZelPage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane