sobota, 13 sierpnia 2016

KRAKÓW: budowa łącznicy kolejowej Zabłocie - Krzemionki, etap 4

We wtorek, 16 sierpnia, zacznie się czwarty, najgorszy dla wszystkich etap budowy estakady kolejowej, będącej łącznicą między przystankami Zabłocie i Krzemionki. Inwestycja ta skróci czas przejazdu do Skawiny o mniej więcej 15 minut, dzięki czemu kolej na południe od Krakowa wreszcie zyska. Jednak najpierw - kolosalne utrudnienia. Jest to zapowiadany przez PKP PLK od grudnia etap wiążący się z największymi utrudnieniami dla kierowców.

PKP PLK planuje wykonać w tym czasie odcinki łącznicy nad skrzyżowaniem. By tego dokonać musi, nie tylko ustawić tymczasowe podpory na tarczy skrzyżowania ale i operować ciężkim sprzętem nad tarczą skrzyżowania. Utrzymana zostanie tylko częściowa przepustowość w tym rejonie. Zachowany będzie przejazd Nowohucka - Wielicka (w obu kierunkach, według zmienionej organizacji ruchu), Limanowskiego - Powstańców Śląskich (tylko w tej relacji!) oraz, zgodnie z zasadniczą organizacją, ruch estakadą drogową Obrońców Lwowa.

Co do komunikacji zbiorowej, to tramwaje będą kursowały cały czas trwania tego etapu budowy bez zmian, a autobusy tylko przez jego część. Na teraz zmiany autobusowe będą następujące:

LINIE 174 i 178 w kierunku Os. Kurdwanów/Pod Fortem będą kursowały do przystanku Stoczniowców bez zmian, następnie ulicą Nowohucką, Klimeckiego, Herlinga-Grudzińskiego, Zabłocie, Na Zjeździe, Limanowskiego, Wielicką, al. Powstańców Śląskich i dalej po swoich stałych trasach. Linie będą obsługiwały następujące przystanki:

  • Kuklińskiego, 
  • Klimeckiego, 
  • Plac Bohaterów Getta (w zatoce na jezdni ogólnej), 
  • Powstańców Wielkopolskich (utrzymany w lokalizacji za skrzyżowaniem). 
W kierunku przeciwnym utrzymana będzie trasa przez estakadę Obrońców Lwowa.

LINIA 643 w kierunku Złocienia nie będzie obsługiwała dodatkowego przystanku Powstańców Śląskich na  Wielickiej.

LINIA 669 w kierunku Nowego Bieżanowa będzie kursowała pasem tramwajowo-autobusowym z obsługą przystanku Powstańców Wielkopolskich na przystanku tramwajowym.

Pozostałe linie obsługujące obecnie przystanek Powstańców Wielkopolskich będą kursowały bez zmian.

Dodatkowe zmiany zachodzić będą wkrótce. Tak okrojone zmiany są efektem kompromisu, wypracowanego przez wykonawcę inwestycji i krakowski ZIKiT. Pierwotnie PKP PLK planowały całkowicie zamknąć skrzyżowanie na pół roku.

fot. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane